У ЄС обговорять скасування принципу одностайності для введення санкцій

Міністри закордонних справ країн ЄС обговорять пропозиції щодо скасування або обмеження принципу одностайності під час голосування за такі питання як санкції проти росії. Наразі будь—яка країна блоку може накласти вето на санкції.

Про це повідомляє Politico.

Зустріч, на якій обговорять пропозиції, відбудеться вже 20 вересня у Брюсселі. «Я достатньо оптимістично налаштована на можливе досягнення прогресу у питанні щодо голосування кваліфікованою більшістю», — сказала міністерка у справах Європи Німеччини Анна Лурманн перед зустріччю.

За її словами, міністри мають обговорити сфери, де можливо скасувати право вето. Це можуть бути сфери спільної зовнішньої політики та безпекової політики. Лурманн зазначила, що спільна відповідь ЄС росії неодноразово «зупинялася однією державою-членом».

Зараз кожна країна ЄС має право вето, наприклад, щодо санкцій проти росії. Угорщина регулярно блокує рішення Євросоюзу щодо санкцій проти росії, зокрема ухвалення ембарго на російську нафту відкладалося саме через позицію Угорщини.

Міністри розглядають механізм, що дозволить переходити від одностайності до голосування більшістю у Раді ЄС без необхідності змінювати договори ЄС. Але оскільки питання «політично чутливе», його обговорення може затягнутися.

За словами Лурманн, крім Німеччини, перехід від одностайності у певних питаннях підтримують Франція, Данія, Швеція, Нідерланди та Італія.

Перешкода до зміни механізму

Як пише Politico, для того, щоб скасувати або обмежити право вето, усі країни мають підтримати це рішення. Тобто Угорщина, а також Греція і Кіпр, що побоюються санкцій проти судноплавної галузі, можуть постійно блокувати зміну механізму.

Дипломати кажуть, що розв'язання перешкоди може полягати у наданні цим країнам додаткових гарантій, щоб захистити їхні національні інтереси.