У ЄС погодили попередні умови пакета на €50 млрд для України

Рада Євросоюзу та Європарламент досягли попередньої домовленості щодо умов багаторічного пакета допомоги Україні на 50 мільярдів євро — Ukraine Facility. Програма передбачає надання Україні цих коштів впродовж 2024—2027 років.

Про це повідомляється на сайті Ради ЄС.

«Механізм для України об’єднає бюджетну підтримку ЄС для України в єдиний інструмент, забезпечуючи узгоджену, передбачувану та гнучку підтримку України на період 2024-2027 років, адаптовану до безпрецедентних викликів підтримки країни у стані війни», — зазначається в заяві.

Механізм для України буде структурований за трьома напрямами:

  1. Уряд України підготує «План України», в якому викладе свої наміри щодо відновлення, реконструкції та модернізації країни, а також реформи, які він планує здійснити в рамках процесу вступу до ЄС. Фінансова підтримка надаватиметься на основі виконання «Плану України».
  2. Згідно з Рамковою інвестиційною програмою для України, ЄС надаватиме підтримку у формі бюджетних гарантій та поєднання грантів і позик від державних і приватних установ.
  3. Допомога при вступі до ЄС та інші заходи підтримки, які допоможуть Україні відповідати законам ЄС і провести структурні реформи на шляху до майбутнього членства в ЄС.

Загальний бюджет у розмірі 50 мільярдів євро для Ukraine Facility розділять на позики (33 мільярди євро) і гранти (17 мільярдів євро).

Передумовою для підтримки України буде те, що держава підтримуватиме та поважатиме ефективні демократичні механізми, зокрема багатопартійну парламентську систему та верховенство права, а також гарантуватиме дотримання прав людини, зокрема й меншин.

Принаймні кожні чотири місяці Європарламент запрошуватиме Єврокомісію для обговорення реалізації «Плану України».

Що передувало?

На саміті ЄС 1 лютого всі 27 лідерів Євросоюзу погодили багаторічний пакет допомоги Україні — Ukraine Facility. Програма передбачає надання Україні 50 мільярдів євро впродовж 2024-2027 років. Із цієї суми 39 мільярдів євро спрямують до держбюджету для посилення макрофінансової стабільності. Решта — спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах, покриття відсотків за кредитами тощо.

Рішення ухвалили одноголосно, хоча, за даними ЗМІ, ЄС довелося піти на компроміси, щоб схилити до цього Угорщину.

Наступним етапом після схвалення лідерами ЄС стане визначення фінальних умов програми в межах тріалогу між Європейською Радою, Єврокомісією та Європарламентом. Фінальний регламент має ухвалити Європарламент під час пленарної сесії, запланованої на 26-29 лютого 2024 року.

Уряд України розраховує вже у березні отримати перший платіж за програмою Ukraine Facility у 4,5 млрд євро.