У ЄС розглядають переорієнтацію експорту боєприпасів, щоб закрити потреби України — Боррель
Представники ЄС проводять перемовини із компаніями—виробниками боєприпасів щодо перегляду експортних планів, щоб допомогти закрити потреби України.
Про це сказав високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель перед зустріччю у Брюсселі з питання військових можливостей ЄС.
Наразі ЄС закрив тільки 30% від мільйона артилерійських снарядів, які мають передати Україні. Досі їх передавали із запасів армій країн ЄС, утім тепер це робити важко. Боррель зазначив, що країни ЄС збираються обговорити, у якій ситуації вони перебувають щодо боєприпасів.
«Перший етап надання того, що армії вже мали у запасах, вже завершився. І на цьому етапі ми там, де і мали бути — [надано] понад 300 тисяч снарядів. Тепер із запасів армій важко отримати більше. Тепер — питання виробництва. Виробництво залежить від контрактів, а ті — від групування та фінансових спроможностей країн-членів ЄС», — сказав Боррель.
Він зазначив, що наразі відбувається взаємодія між оборонною індустрією та країнами ЄС і на зустрічі мають обговорити «ритм» другого етапу.
«Варто пам'ятати, що європейська оборонна індустрія багато експортує. Близько 40% нашого виробництва експортується до третіх країн. Тож питання не у браку виробничих можливостей. А в тому, що вони відправляють продукцію на інші ринки. Тож, можливо, ми маємо спробувати змістити це виробництво на більш пріоритетне, тобто для українців [...] Компанії виробляють для ринку, тож питання в тому, щоб представити інший ринок, який може бути більш цікавим для них», — сказав Боррель.
Він зазначив, що на зустрічі розглядатимуть аналіз плану розвитку військових можливостей ЄС: чого країни потребують, де є прогалини і куди варто інвестувати.
«Цей документ створений разом з розвідками країн ЄС. [Такі аналізи] робили роками, але ніхто не приділяв цьому багато уваги. Зараз — так, зараз всі дивляться на це. Ми презентуємо, де є слабкі точки в наших оборонних можливостях і як ми можемо це вирішити», — сказав високий представник ЄС.
Зокрема, на зустрічі розглядатимуть допомогу Україні «з багатьох точок зору»: щодо тренування, надання боєприпасів. Боррель додав, що Європейський Союз вже надав Україні безпрецедентну суму військової допомоги у 27 мільярдів євро.
«До кінця місяця моя команда поїде в Україну та презентує наші пропозиції щодо довгострокових зобов'язань для забезпечення безпеки України», — сказав він.