У ЄС визнали законною заборону носити хіджаб на роботі, але лише в окремих випадках
Суд Європейського Союзу постановив, що приватні компанії можуть заборонити носіння речей політичного, філософського чи релігійного змісту, якщо компанії мають на меті «формування нейтрального іміджу в очах клієнтів чи запобігання суспільним суперечкам».
Про це йдеться в рішенні Суду ЄС від 15 липня.
Справу розглядали за позовом двох мусульманських жінок, які працюють у Німеччині вихователькою і продавчинею-касиром. Коли їх узяли на роботу, вони спершу не носили хіджаб, а потім почали це робити — що працедавці їм потім заборонили.
В обох випадках керівництво жінок заборонило носіння будь-яких релігійних символів. Виховательку через носіння хіджабу двічі відсторонювали від роботи. Обидві жінки оскаржили заборони в судах, стверджуючи, що хіджаб є обов’язковим елементом одягу в їхній релігії.
Німецькі суди передали цю справу Суду ЄС у частині тлумачення директиви Євросоюзу про рівне ставлення під час прийому на роботу. У 2017 році Суд виніс рішення на користь працедавців — воно стало першим рішенням такого штибу.
Тоді його розкритикували правозахисники — зокрема тому, що у 2013 році Європейський суд із прав людини визнав незаконним заборону компанії British Airlines носити хрестик на роботі для однієї зі своїх працівниць. Хоча рішення ЄСПЛ і не мають такої ж сили, як рішення Суду ЄС.
У новому вироку у справі Суд ЄС підтвердив свою позицію.
«Заборона на носіння будь-якої видимої форми висловлення політичних, філософських чи релігійних поглядів на робочому місці може бути виправдана необхідністю працедавця сформувати нейтральний імідж в очах клієнтів або запобігти суспільним суперечкам», — постановив Суд.
Рішення Суду ЄС не є остаточним — тепер суди в Німеччині мають узяти його до відома й винести вироки у справах. А втім, судді Люксембурга вказали, що у випадку з доглядальницею, приміром, існувала чітка заборона на носіння будь-яких релігійних символів, тому дискримінації немає.
У інших країнах ЄС вищі судові інстанції вже визнавали законними заборону на хіджаб. У Франції у 2004 році мусульманкам заборонили покривати голову в державних школах ще у 2004 році — і через 10 років суд країни підтвердив законність цього кроку.
А в Австрії конституційний суд не побачив дискримінації в законі, який забороняє дівчатам віком від 10 років носити хіджаби в школі. Його ухвалили у 2019 році.