У ЄС закликають росію змінити рішення щодо «зернової угоди»
Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель закликав росію скасувати своє рішення про вихід із «зернової ініціативи», яка дозволила розблокувати українські порти для експорту агропродукції морем.
Про це він написав у Twitter.
«Рішення росії призупинити участь у Чорноморській угоді ставить під загрозу основний шлях експорту зерна та добрив, які вкрай необхідні для подолання глобальної продовольчої кризи, спричиненої її війною проти України», — пише Боррель.
Напередодні рішення росії також розкритикували у США. Президент Джо Байден назвав його обурливим та наголосив, що це лише посилить глобальний голод у світі.
Держсекретар США Ентоні Блінкен додав: «Будь-які дії росії щодо переривання критично важливого експорту зерна є фактично заявою про те, що люди та сім’ї в усьому світі повинні платити більше за їжу або голодувати».
У відповідь у росії просували заяви своєї пропаганди. Посол росії у Вашингтоні поскаржився, що від Сполучених Штатів «не побачили жодних ознак засудження безрозсудних дій Києва».
Про що йдеться?
У міноборони росії заявили, що рф призупиняє участь у «зерновій угоді». Кажуть, що причиною став «теракт» щодо кораблів чорноморського флоту та цивільних суден, який нібито здійснила Україна з участю фахівців із Великої Британії. Британська влада одразу ж відкинула ці звинувачення.
В МЗС рф уточнили, що призупинили зернову ініціативу на невизначений термін. Водночас у міністерстві сільського господарства рф заявили, що готові повністю замінити на світовому ринку українське зерно.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав інші держави вимагати від рф «припинити голодні ігри» та повернутися до своїх зобов’язань. В ООН зазначили, що вже знають про рішення російської влади й підтримують із рф зв'язок.
Президент Володимир Зеленський назвав «передбачуваними» заяви росії про вихід із «зернової угоди» і вважає, що рф ухвалила рішення про це ще у вересні. Зеленський закликав світ продемонструвати жорстку реакцію на такі дії росії.
27 жовтня в українському уряді повідомляли, що за 88 днів роботи «зернового коридору» з України попрямували 397 кораблів із вантажем у 9 мільйонів тонн агропродукції.