Витоки на «Північних потоках» могли статися через диверсію. Німеччина розглядає причетність України — ЗМІ
Європейські країни почали розслідувати витоки у двох російських газопроводах «Північний потік—1 та 2», що пролягають дном Балтійського моря. Є підозри, що витоки сталися через диверсію.
Про це повідомляє Reuters із посиланням на джерело в європейській службі безпеки.
«Є деякі ознаки того, що це навмисне пошкодження. Ви повинні запитати: кому це вигідно?» — зазначило джерело. Але додає, що ще рано робити висновки.
Речник путіна дмитро пєсков теж назвав диверсію одним із можливих пояснень витоку.
Професор Норвезького інституту закордонних справ, який спеціалізується на російській енергетиці, Якуб Ґодзімірскі припускає, що витоки сталися через технічні несправності, але не виключає диверсію.
Причетність України?
Як пише німецьке видання Tagesspiegel, атака на газопроводи не є легким завданням. Для цього потрібно залучити спеціальні сили, наприклад, водолазів чи підводний човен. Через припинення роботи газопроводів постачання російського газу до Німеччини та Центральної Європи можливе лише через газопровід «Ямал» на території Польщі або українські газопроводи.
За даними видання, уряд Німеччини розглядає дві версії атак. За однією з версій, українські сили чи сили, пов'язані з Україною, пошкодили газопровід.
За іншою версією, росія сама пошкодила газопроводи, щоб викликати додаткову невизначеність та, можливо, підвищити ціни на газ.
Що передувало?
У ніч проти 26 вересня берегового майданчика «Північного потоку-2» зафіксував різке падіння тиску в трубопроводі. Морське управління Данії повідомило, що джерело витоку, ймовірно, розташоване біля берегів Борнхольму, одразу за межами територіальних вод країни, у виключній економічній зоні Данії. Тоді Данія обмежила судноплавство в радіусі п’яти морських миль.
Згодом морська влада Швеції попередила про два витоки в «Північному потоці-1». Пізніше Мінекономіки Німеччини підтвердило падіння тиску у «Північному потоці-1», розпочали розслідування. Офіційні органи навіть потенційні причини падіння тиску не називають.
У чому важливість газопроводів?
Обидва газопроводи транспортують газ із росії до Європи. На момент витоку обидва «Північні потоки» не постачали газ, однак були заповнені ним.
На початку вересня росія повністю припинила постачання «Північним потоком-1», посилаючись на витік масла. Однак у Європі вважають, що таке рішення є спробою тиску на західні країни.
росія постійно обіцяє відновити постачання газу. Проте нещодавня розгерметизація ставить під сумнів швидке відновлення постачань.
У кремлі знімають із себе відповідальність за проблеми з газом у Європі. Там кажуть, що західні санкції є єдиною перешкодою для постачання газу «Північним потоком».