Російську мову позбавили статусу регіональної у Запорізькій області
Запорізький окружний адміністративний суд скасував рішення Запорізької облради про регіональну мову — з 2012 року цей статус мала російська мова.
Про це повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь, також про це йдеться у рішенні суду.
Суд 24 березня визнав протиправним та нечинним рішення Запорізької облради від 2012 року про статус російської мови як регіональної. Рішення набуде чинності з 23 квітня після того, як завершиться термін подання апеляційної скарги.
Тепер на сесіях, робочих засіданнях депутатських комісій, у діловому листуванні депутати та співробітники виконавчого апарату Запорізької обласної ради повинні використовувати лише українську мову.
Аналогічне рішення наприкінці грудня суд ухвалив для Одеської області.
Статус «регіональної мови» в Україні
Статус російської мови як регіональної гарантував закон України «Про засади державної мовної політики», який набрав чинності 10 серпня 2012 року. Цей статус могла надавати місцева рада, якщо кількість носіїв цієї мови становить не менш як 10% від населення відповідного регіону, а в окремих випадках — й менше ніж 10%.
Але після того, як КСУ 28 лютого 2018 року визнав цей закон неконституційним, навіть термін «регіональні мови» в Україні тепер не використовується.
Попри це «регіональні мови» фактично діють в окремих громадах Дніпропетровської, Закарпатської, Луганської, Миколаївської, Херсонської та Чернівецької областей.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявляв, що окремі органи місцевого самоврядування досі ведуть справи «регіональною мовою» — а це пряме порушення чинного закону.