У Зеленського пояснили, чому представник Китаю не долучився до саміту «формули миру» на Мальті
Представник Китаю не зміг узяти участь у саміті щодо обговорення української «формули миру» на Мальті через розбіжності графіків.
Про це заявив заступник голови Офісу президента України Ігор Жовква в етері телемаратону 30 жовтня.
Він нагадав, що спецпредставник Китаю у справах Євразії Лі Хуей брав участь у попередній зустрічі щодо «формули миру», яка відбулася в Джидді (Саудівська Аравія). Однак цього разу він не зміг долучитися до обговорення, про що Пекін завчасно попередив.
«У нас була реакція китайської сторони у відповідь, що така зустріч не відбудеться через розбіжність графіків», — пояснив Жовква.
Він наголосив, що Україна розраховує на подальшу участь Китаю в реалізації «формули миру» — як на рівні послів, так і на рівні зустрічі радників з національної безпеки.
Водночас речник Міністерства закордонних справ КНР Ван Веньбін заявив, що Пекін продовжить «по-своєму сприяти мирним переговорам і працювати над політичним врегулюванням кризи», цитує його «Укрінформ».
«Позиція Китаю щодо "Так Китай називає вторгнення росії в Українукризи в Україні" послідовна і чітка. Ми завжди відіграємо конструктивну роль для припинення вогню й політичного врегулювання кризи», — зазначив він.
Більше про саміт
29 жовтня на Мальті відбулася третя зустріч радників із питань нацбезпеки та радників із зовнішньої політики щодо «формули миру», яку запропонував президент Володимир Зеленський.
Вона стала продовженням обговорень у Копенгагені (Данія) в червні цього року та в Джидді (Саудівська Аравія) у серпні. У третій зустрічі взяли участь дипломати з 66 країн та міжнародних організацій. Зокрема, до неї долучилися делегації багатьох держав Азії, Африки, Латинської Америки. Для порівняння: у попередній зустрічі брали участь 42 делегації,
Як розповіли в Офісі президента, під час зустрічі на Мальті учасники розглянули конкретні напрями «формули миру» й те, як їх реалізувати.
Так, наприклад, члени міжнародної робочої групи й український міністр енергетики Герман Галущенко презентували план щодо ядерної та радіаційної безпеки.
План передбачає посилення ролі МАГАТЕ в контролі за дотриманням правил експлуатації ядерних установок, визначення технічних умов для безпечного повернення Запорізької АЕС під контроль України, вивчення механізмів відповідальності за невиконання міжнародно визнаного принципу ядерної безпеки.
Що передбачає «формула миру» Зеленського?
У листопаді 2022 року президент України Володимир Зеленський на саміті лідерів «Великої двадцятки» (G20) запропонував 10 кроків до миру, які передбачають відновлення територіальної цілісності України:
- Радіаційна та ядерна безпека.
- Продовольча безпека.
- Енергетична безпека.
- Звільнення всіх полонених і депортованих.
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
- Виведення російських військ і припинення бойових дій.
- Повернення справедливості.
- Протидія екоциду.
- Недопущення ескалації.
- Фіксація закінчення війни.