Учені заявили, що знайшли причину утворення тромбів від щеплення AstraZeneca

Науковці з Уельсу та США заявили, що знайшла причину, яка призводить до утворення рідкісних тромбів після введення вакцини Oxford/AstraZeneca. Проте вони наголосили, що тромби частіше з'являються через COVID—19, а не внаслідок вакцинації.

Про це йдеться у статті наукового журналу Science Advances, цитує BBC.

Дослідники побачили, як білок у крові притягується до ключового компонента вакцини. За їхніми словами, це запускає ланцюгову реакцію із залученням імунної системи, яка може закінчитися утворенням небезпечних тромбів.

Однак у пресслужбі AstraZeneca підкреслили, що тромби виникають частіше через інфекцію COVID-19, ніж через вакцину. Вони наголосили, що науковцям поки що не вдалося пояснити, чому білок надходить до ключового компонента вакцини.

«Хоча дослідження не є остаточним, воно дає цікаву думку, і AstraZeneca досліджує способи використання цих висновків у межах наших зусиль щодо усунення цього надзвичайно рідкісного побічного ефекту», — додала пресслужба.

Після занепокоєння щодо можливого утворення тромбів від вакцини AstraZeneca команда науковців із Кардіффа отримала екстрене державне фінансування, щоб знайти відповіді. Власні вчені AstraZeneca також приєдналися після публікації попередніх результатів команди.

AstraZeneca і тромби

На початку березня низка країн призупинила щеплення вакциною від AstraZeneca після повідомлень про можливі побічні ефекти. Але після заяв ВООЗ та інших медичних регуляторів щодо безпечності препарату більшість із них відновили вакцинацію.

Це, однак, не зняло питань щодо ймовірного зв'язку між щепленням і тромбами. Зрештою, на початку квітня EMA постановило, що до переліку побічних ефектів вакцини виробництва AstraZeneca також потрібно додати утворення тромбів у поєднанні з низьким вмістом тромбоцитів. Тоді регулятор наголосив, що це вкрай рідкісні випадки, а переваги використання вакцини переважують недоліки.

Пізніші дослідження довели, що друга доза вакцини AstraZeneca не підвищує ризику утворення тромбів. Тобто люди можуть робити повторне щеплення цим препаратом, якщо після першої дози не було проблем.

Автор: Маркіян Климковецький