Ударні хвилі від виверження вулкана біля Тонґи двічі обігнули Землю. Відгомони цунамі зафіксували і в Україні
Унаслідок нещодавнього виверження підводного вулкана в Тихому океані, яке спричинило цунамі, ударні хвилі відчула вся Земля — вони двічі обігнули планету. Відгомони виверження зафіксували в Україні та на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді.
Про це свідчать дані Харківського регіонального центру з гідрометеорології та Національного антарктичного наукового центру.
Так, науковці зафіксували стрибок атмосферного тиску на приватних метеорологічних станціях у Харкові, Вертіївці, Дергачах і Сахновщині.
Перший стрибок виявили приблизно о 21:00 15 січня — приблизно за 15 годин після найпотужнішої фази виверження. Наступний стрибок тиску стався в другій половині ночі 16 січня.
Відстань між вулканом біля Тонґи та Харківською областю — близько 18 тисяч кілометрів. За словами вчених, це означає, що ударна хвиля поширювалася зі швидкістю близько 1100 км/год.
Харківські науковці зазначають, що людський організм ніяк не зможе відчути подібну подію через далеку відстань. За їхніми словами, якби не такі чутливі прилади, то ніхто, імовірно, і не знав би про глобальний прояв наслідків виверження.
Водночас звуки від виверження вулкану чули й в північній Америці — зокрема в районі міст Анкорідж і Фербанкс штату Аляска. А хвилі від цунамі дісталися берегів Японії й Антарктиди.
У Національному антарктичному науковому центрі повідомили, що українські вчені 15 січня о 17:00 зафіксували викликані вулканом хвилі на станції «Академік Вернадський» — за більш як 7,8 тисячі км від місця виверження.
За словами метеорологів, хвиля була заввишки 60 см — і це з огляду на те, що акваторії навколо станції вкриті суцільною кригою. Крім того, там також фіксували стрибки атмосферного тиску.
Що відомо про виверження?
Виверження підводного вулкана сталося 15 січня, викинувши в небо шлейф попелу і спричинивши цунамі заввишки 1,2 метра, яке затопило низку островів Тонґи. Виверження було таким гучним, що його чули в Новій Зеландії, приблизно за 2383 км від Тонґи.
Згодом унаслідок виверження Тонґу вкрило хмарою попелу, а люди залишилися без електроенергії. За даними Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (IFRC), там можуть постраждати до 80 тисяч людей.
Прем'єр-міністерка Нової Зеландії Джасінда Ардерн заявила, що цунамі завдало «значних збитків», викинуло човни на берег і зруйнувало прибережні магазини. Про смертельні випадки поки не повідомляли. Водночас метеорологи заявили, що загрози нових цунамі вже немає.