Угорщина погрожує накласти вето на початок переговорів про вступ України до ЄС

Уряд прем’єр—міністра Угорщини Віктора Орбана погрожує заблокувати початок переговорів про вступ України до Європейського Союзу. У Будапешті стверджують, що в Україні порушують права угорців. У Брюсселі підозрюють, що Угорщина шантажує для отримання субсидій.

Про це пише нідерландський суспільний мовник NOS із посиланням на політичного директора прем’єра Угорщини Балаша Орбана.

В Угорщині нарікають на мовне законодавство в Україні, що зобов’язує національні меншини (не лише угорську) отримувати щонайменше 70% освіти українською мовою.

«Позиція Угорщини кришталево чітка: поки існує цей закон, з українцями не може бути дискусій про їхню інтеграцію в Євросоюз», — сказав Балаш Орбан.

В Україні погрозу вето Угорщини сприймають як цинічну гру, зазначає NOS. Будь-який маневр Угорщини викликає підозру в очах України, оскільки Будапешт продовжує підтримувати добрі стосунки з росією.

Тому Україна не дуже вірить у щирість Угорщини, коли та висловлює незадоволення мовним законодавством. І хоч Єврокомісія теж радить дещо змінити мовне законодавство, ця проблема не така велика, щоб від неї залежала доля понад 40 мільйонів українців, наголошує нідерландський мовник.

Своєю чергою, у Брюсселі побоюються, що уряд Орбана займе непримиренну позицію щодо переговорів про вступ України, щоб отримати субсидії ЄС, на які Угорщина, як вона вважає, має право. Брюссель відмовляється виплачувати ці гроші (понад 20 мільярдів євро), допоки в Угорщині існують проблеми з корупцією та верховенством права.

NOS додає, що з початком повномасштабного вторгнення кількість угорців у Закарпатті скоротилася зі 150 до 100 тисяч людей. Багато людей, особливо молоді, шукають притулку в Угорщині. Співрозмовники NOS розповіли, що не відчувають дискримінації.

«Я не сприймаю це як порушення своїх прав. Як угорка я живу тут, в Україні, але майже не говорю українською, це просто божевілля. Тепер я вчу українську», — цитує NOS студентку з міста Берегове.

Прозаїк Банди Шолтес, який живе в Ужгороді, вважає, що угорські політики навмисно створюють міт про загрозу для закарпатських угорців.

«Уряд Орбана виграє від цього, тому що він може представити себе захисником цієї бідної дискримінованої меншини. Але дискримінації майже немає. У шкільному дворі моїх синів угорські діти навіть між собою розмовляють українською», — зауважив він.

Уряд Орбана, впевнені критики, використовує питання мовного закону на Закарпатті як розмінну монету: Угорщина зніме вето лише в тому разі, якщо країна отримає мільярдні субсидії ЄС.

«Це політична маніпуляція з Будапешта. Я перебуваю в постійному контакті з угорською меншиною. Як країна-кандидат на вступ до ЄС Україна добре усвідомлює, що повинна поважати права меншин», — наголосив голова Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита.

Що передувало?

У листопаді президент Володимир Зеленський підписав закон про національні меншини, необхідний для євроінтеграції України. За словами глави держави, закон надає додаткові гарантії для національних спільнот і є однією з рекомендацій Єврокомісії на шляху України в ЄС.

Цей документ, зокрема, регулює права національних меншин:

  • визначає, хто такі національні меншини;
  • дозволяє використання мов нацменшин у рекламі, під час різних заходів, у медіа, під час надання допомоги тощо;
  • передбачає безплатні підручники для школярів-представників нацменшин;
  • уточнює порядок визначення населених пунктів, у яких більшість жителів — представники нацменшини.