Українська гітара: як виробляють музичні інструменти — БІЗНЕС-ПЛАН
Хто іяквУкраїні робить електрогітари? Чиможна побудувати нацьому бізнес? Наяких гітарах грають українські музиканти тачипідтримують вітчизняного виробника?
Це електрогітара Woodstock, і вона зроблена в Україні. Саме на гітарах цього бренду гратимуть музиканти гурту «О’торвальд» на Євробаченні-2017.
Це Сергій Семенов, 34 роки, за освітою економіст. У 2008 році Сергій разом з другом відкрив магазин під назвою «Гітарний дім», що став першим спеціалізованим гітарним магазином в Україні. На базі магазину Сергій запустив першу в Україні сервісну та ремонтну гітарну майстерню, де й був спершу майстром.
У 2011 році Сергій відкрив перше в Україні гітарне виробництво під брендом Woodstock. Тут працюють 4 людини, які виробляють від 20 — 30 електрогітар у місяць. Середня вартість — 10 000 грн. На запуск гітарного виробництва пішло близько 30 — 40 тис доларів.
Для виробництва гітари спочатку заготовлюється дерево. Як правило, використовують вільху, ясен та клен. Потім його розпилюють для напівзаготовок. Третій етап — це створення форми для деки та грифа. Потім — шліфування та полірування.
Ці етапи займають найбільше часу і ручної праці. Після чого гітару фарбують у спеціальній малярській кімнаті, звідки везуть на фінальну збірку. І прямо з майстерні зібрана гітара потрапляє на вітрину магазина.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гітари: зроблено в Україні.
Собівартість гітари підрахувати важко. Все залежить від комплектуючих. Візьмемо приблизні ціни на них. Заготівля з вільхи або клена обійдеться близько 30 дол. На механіку може піти в середньому 500 дол. Близько 100 дол доведеться віддати за електроніку. Лаки і фарби — 50 дол. Робота майстра — 50 дол. Ось і виходить орієнтовна ціна збірки — 730 дол.
Всього в магазині «Гітарний дім» продається від 50 до 100 гітар за місяць. Найдешевша тут коштує 2500 грн, найдорожча — 100 000. Такі гітари продаються вкрай рідко, в основному, у клієнтів попит на недорогі моделі від 2500 до 10 000 грн.
screenshot з відео Громадське
Однак, за словами продавця музичного магазину «Музторг», навіть музиканти-початківці готові витратити на гітару 50 000 грн, кілька років відкладаючи на неї гроші.
Всього в Україні близько 50 музичних магазинів. «Музторг» на ринку — вже 20 років. Асортимент гітар — 650 видів, 250 з яких акустичні, 400 — електро. Щомісяця тут продають близько 1000 гітар.
В електрогітарах Woodstock використовують популярний дизайн відомих гітарних моделей, зокрема — бренду Fender. Тому в більшості своїй — це якісні репліки відомих брендів. Це головна причина, чому в «Музторгу» немає цих гітар.
Втім, в інших українських гітар — з оригінальним дизайном — Universum Guitars, які продаються в «Музторгу» з листопада 2016 року, справи поки йдуть не дуже добре. На момент зйомок програми ще не було продано жодної.
Гітари Woodstock мають попит у професійних музикантів, чого не скажеш про основну аудиторію — музикантів-аматорів. Більшість з упередженням ставиться до національного виробника, вважаючи, що в Україні не можна зробити якісну електрогітару.
До речі, така проблема не виключно українська. Приміром, в Чехії після економічної кризи у 2008 році ринок виробників музичних інструментів опинився в руках іноземних інвесторів. Азійські фірми володіють більшою частиною виробництва, а майже 90% інструментів — експортують. Клавішні і духові інструменти відправляють до Німеччини, Америки, Японії; гітари — до Скандинавії.
Але залишилися фірми, які обрали інший шлях. У 1995 році Петр Прохазка зі своїм другом вирішили відкрити бізнес — виробництво гітар на замовлення. Вже понад 20 років вони працюють тільки вдвох, за рік створюють близько 25 гітар, які відрізняються високою якістю та ексклюзивністю. Засновники — в минулому музиканти — переконані, без любові до музики нічого б не вийшло.
Інструменти за пару сотень доларів Петр не вважає конкурентними, тому що впевнений: гітаристи втомилися від дешевих азіатських інструментів. У моді якісний звук, і за нього треба платити: за акустичну гітару — 1200 доларів, джазова обійдеться в 2000 доларів, а гітари з рідкісного сорту дерева (в основному електричні) коштують від 6 до 8 тис. доларів. При середній зарплаті у Чехії, близько 900 доларів на місяць, гітари на замовлення можуть собі дозволити далеко не всі охочі, тому основними клієнтами є професійні музиканти або колекціонери.
Музиканти гурту «О’торвальд» на Євробаченні-2017 гратимуть на електрогітарах бренду Woodstock, зроблених в Україні screenshot з відео Громадське
На один інструмент використовується 3-4 сорти дерева; ексклюзивні матеріали замовляють з Південної Америки і Мадагаскару. У середньому виготовлення гітари займає близько місяця без покриття лаком, ще 2 тижні йде на обробку поверхні.
На розкрутку бізнесу пішло близько 8 років: грошей на рекламу не вистачало, в основному відвідували тематичні виставки та заходи, часто самі пропонували вироби музикантам. Фірмі вдалося створити собі ім’я, яке зараз працює на них. Замовлення у компаньйонів розписані на два роки вперед.
Повертаючись до України, зараз Сергій працює над виробництвом двох важливих моделей електрогітар — з ними Женя Галич та музиканти з О’торвальд представлятимуть Україну на Євробаченні. У цих гітарах вперше буде застосовано оригінальний дизайн, розроблений спільно з музикантами, тому незабаром нові гітари будуть не тільки зібрані, але й повністю вигадані в Україні.
«Бізнес-план» — проект Hromadske.ua спільно з Currenttime.tv про реальні історії з життя малого та середнього бізнесу в Україні.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram