Україна через заяви рф про «брудну бомбу» вимагає застосувати 4 пункт Будапештського меморандуму. Про що йдеться?
Міністр оборони Олексій Резніков через російські заяви про «брудну бомбу» закликав ООН та МАГАТЕ відправити в Україну моніторингову місію, а також заявив, що Україна вимагає застосувати четвертий пункт Будапештського меморандуму.
Про це він написав у Twitter.
Міністр наголосив, що «світ повинен дати відповідь на ядерний шантаж росії». «Кожен день українська армія звільняє нашу землю від російського бруду. Думка про "брудну бомбу" для нас огидна», — написав Резніков.
Четвертий пункт Будапештського меморандуму передбачає, що росія, Велика Британія і США мають відреагувати, якщо Україна стане жертвою акту агресії або об'єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї.
У такому разі ці країни мають домагатися негайних дій з боку Радбезу ООН з метою надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю.
Що за «брудна бомба»?
Міністр оборони росії сергій шойгу 23 жовтня говорив телефоном із главами Міноборони Франції, Великої Британії й Туреччини. Він заявив, що нібито Україна готує провокації із застосуванням «брудної бомби».
«Брудна бомба» — це концепція зброї, що поєднує в собі звичайну вибухівку та радіоактивний матеріал.
У британському відомстві повідомили, що телефонна розмова шойгу з міністром оборони Великої Британії Беном Воллесом була ініційована російською стороною.
«шойгу стверджував, що Україна планує дії за сприяння західних країн, зокрема Великої Британії, для ескалації конфлікту в Україні. Міністр оборони (Бен Воллес — ред.) спростував ці заяви та попередив, що такі звинувачення не повинні використовуватися як привід для більшої ескалації», — йдеться у повідомленні.
Реакція України
На заяви шойгу відреагував президент Володимир Зеленський. У вечірньому відеозверненні він заявив, що «всі добре розуміють, хто є джерелом усього брудного, що тільки можна уявити в цій війні».
«Якщо росія телефонує і розповідає, що нібито Україна щось готує, то це означає одне: росія вже все це підготувала. Вважаю, що зараз світ повинен максимально жорстко відреагувати», — сказав глава держави.
А міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав слова шойгу брехнею росії, яка «настільки ж абсурдна, наскільки й небезпечна».
«По-перше, Україна є відданою стороною Договір про нерозповсюдження ядерної зброїДНЯЗ: ми не маємо жодних "брудних бомб" і не плануємо їх мати. По-друге, росіяни часто звинувачують інших у тому, що планують самі», — вважає Кулеба.
Ядерні погрози
Під час оголошення в росії мобілізації 21 вересня президент рф володимир путін заявив, що це нібито росії погрожують ядерною зброєю. «Ті, хто веде ядерний шантаж проти рф, повинні пам'ятати, що роза вітрів може розвернутися в їхній бік», — сказав путін.
російський президент погрожує, що в разі загрози територіальній цілісності рф готова «використати всі наявні у себе засоби. Це не блеф».
Захід продумує плани реагування на той випадок, якщо росія почне реалізовувати свої ядерні погрози щодо України, і непублічно надсилає кремлю попередження про можливі наслідки. Зокрема, США попередили росію про «катастрофічні наслідки» в разі ядерного удару.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг 13 жовтня заявляв, що використання росією будь-якої ядерної зброї в Україні матиме наслідки, не уточнюючи, які саме. Водночас високий представник ЄС із питань політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що в такому разі росія отримає від Заходу відповідь, яка знищить її армію. Проте ця відповідь не буде ядерною.
А втім, наразі союзники України вважають малоймовірним, що путін усе-таки наважиться на ядерний удар.