Україна хоче створити на Донбасі «пояс успішності» та залучити до розвитку регіону інвесторів

Для відновлення і розвитку економіки Донецької та Луганської областей уряд хоче залучити чотири джерела фінансування, зокрема інвесторів. Кінцевою метою є створення «поясу успішності» на Донбасі.

Про це в етері телеканалу «Дом» розповів віцепрем'єр-міністр України — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.

Він зазначив, що загалом на ліквідацію наслідків російської агресії на Донбасі необхідно 21 млрд доларів. Такого висновку дійшли у Віденському міжнародному інституті економіки.

Нині уряд розглядає чотири джерела фінансування відновлення територій, яких торкнулася війна: власний бюджет, донорська допомога, зовнішні кредити та інвестиції. Резніков наголошує, що власного бюджету уряду не вистачить, донори допомагають у локальних та невеликих проєктах, відтак потрібно залучати інвесторів. Саме вони мають допомогти створити «пояс успішності» на підконтрольній Україні частині Донецької та Луганської областей.

Як планують залучити гроші

Резніков переконаний, що «дешевих грошей у світі сьогодні багато», а люди шукають, куди їх вкласти.

«Звичайно, скажете ви, а навіщо йому (інвестору — ред.) йти до ризикованої частини Донецької чи Луганської областей, коли він може вкластися у Словаччині, Чехії, Польщі. Може. І робить. Але: якщо ми запропонуємо більш пільгові та успішні умови, то тим, хто займається ризиковим капіталом, вони зайдуть. Тому що в більш ризикових умовах вони можуть більше заробити», — стверджує Резніков.

Каже, що завдання уряду — створити умови, які залучать інвесторів. Так, інвестиції хочуть застрахувати від військових і політичних ризиків через спеціальний фонд. Його пропонують створити за гроші держави, донорів та західних партнерів.

Також уряд планує імплементувати можливості роботи філій Міжнародної торгової палати (ICC), міжнародних комерційних арбітражів, які вирішуватимуть всі суперечки, що виникатимуть з інвесторами.

Третім варіантом є скорочення адміністративних процедур для полегшення роботи бізнесу, прискорення процедури відкриття підприємств тощо.

Четвертим — орієнтуватися на малий та середній бізнес.

«Зрозуміло, що безпосередньо поблизу лінії зіткнення ніхто не буде будувати великий завод. Тому наша ставка — на малий та середній бізнес», — каже Резніков.

Такий «пояс успішності» хочуть спочатку створити на підконтрольній Україні частини Донецької та Луганської областей. А після повернення до складу України тимчасово окупованих територій, проєкт реалізовуватимуть на решті території Донбасу.