Україна ініціювала консультації Радбезу ООН щодо Будапештського меморандуму
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звернувся до держав—членів Ради безпеки ООН із проханням негайно обговорити питання деескалації та гарантування безпеки України, ґрунтуючись на положеннях Будапештського меморандуму.
Про це він повідомив 21 лютого у Twitter.
«Згідно з ініціативою президента Володимира Зеленського я офіційно звернувся до держав-членів РБ ООН з проханням негайно провести консультації, відповідно до статті 6 Будапештського меморандуму, для обговорення невідкладних дій, спрямованих на деескалацію, а також практичних кроків із забезпечення безпеки України», — написав Кулеба.
Напередодні Кулеба також повідомив, що звернеться до всіх країн-підписанток Будапештського меморандуму щодо проведення консультацій стосовно загрози вторгнення Росії. Наголосив, що відмова Кремля від участі не повинна завадити.
Що за ініціатива Зеленського?
Під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції 19 лютого президент України Володимир Зеленський заявив, що ініціює переговори учасників Будапештського меморандуму щодо надання Україні гарантій безпеки. Якщо їх не буде, Київ «поставить під сумнів» цей документ, у межах якого Україна відмовилася від ядерної зброї.
«Я ініціюю проведення консультацій у межах Будапештського меморандуму. Скликати їх доручено міністру закордонних справ. Якщо вони знову не відбудуться або за їхніми результатами не буде гарантій безпеки, Україна буде вважати, що Будапештський меморандум не працює і всі пакетні рішення 1994 року були поставлені під сумнів», — заявив Зеленський.