Україна має намір витіснити росію зі світових ринків виробництва урану — міністр енергетики
Україна працює над нарощуванням виробництва урану, що допоможе витіснити росію зі світових ринків у цій галузі.
Про це заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.
За його словами, росія досі контролює значну частину світового ринку урану, а це сповільнює запровадження санкцій проти російських компаній.
Проте Галущенко зазначив, що в Україні «наполегливо працюють, щоб посунути росіян з цього ринку».
Україна вже уклала низку домовленостей з міжнародними компаніями, зокрема з канадською CAMECO, розповів міністр. У межах цієї співпраці перша партія українського урану, видобутого на Східному гірничо-збагачувальному комбінаті («СхідГЗК»), нещодавно була завантажена та відправлена до Канади, де український уран використають для виробництва ядерного палива на потреби вітчизняних АЕС.
Також Україна отримала кредитну гарантію від уряду Великої Британії на 192 мільйони фунтів стерлінгів (225 млн євро) в межах співпраці з компанією Urenco. Йдеться про кредит на надання «Енергоатому» послуг зі збагачення урану.
Очільник Міненерго також нагадав, що декілька днів тому в реактор ВВЕР-440 Рівненської АЕС завантажили першу партію ядерного палива, розробленого американською компанією Westinghouse Electric Sweden AB та фахівцями українського НАЕК «Енергоатом».
Що передувало?
У березні «Енергоатом» оголосив, що сім енергоблоків українських АЕС повністю перевели на паливо американського виробника Westinghouse.
«Україна стала першою державою на європейському континенті, якій вдалося диверсифікувати постачання ядерного палива для реакторів АЕС!» — наголосив тоді президент «Енергоатому» Петро Котін.
Здійснити такий перехід також виявили бажання Чехія, Словаччина, Фінляндія та Болгарія. І в перспективі Україна може стати постачальником ядерного палива для цих країн.
Трохи згодом Галущенко розповів, що Україна вже розпочала виробництво складових частин паливних блоків ВВЕР-1000, а пізніше почне виробництво палива і для блоків ВВЕР-440.
Зараз у Європі працюють 17 блоків ВВЕР-440, які поки що не мають альтернативи російському паливу.
Комплекс «внутрішнього» виробництва ядерного палива в Україні планують ввести в експлуатацію у 2026 році.