Україна на COP28: підписані декларації та власний павільйон

Україна приєдналася до Декларації COP28 з питань клімату, допомоги, відновлення та миру, а також відкрила на Кліматичному саміті ООН власний павільйон.

Про це повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів.

Нова декларація закликає до «більш сміливих колективних дій у створенні стійкості до зміни клімату в масштабах і швидкості, необхідних у дуже вразливих країнах і громадах», особливо в тих, які зіткнулися з конфліктом або гуманітарними потребами, йдеться у документі.

«Ми наголошуємо, що в таких ситуаціях терміново необхідне амбітне негайне розширення посиленої підтримки, зокрема фінансові ресурси; технічний та інституційний потенціал; місцеві, національні, регіональні партнерства», — зазначається в декларації.

Раніше Україна разом ще з 19 країнами підтримала Декларацію COP28 про збільшення потужностей ядерної енергетики втричі до 2050 року, повідомляло Міністерство енергетики. У документі країни-підписанти визнали ключову роль ядерної енергетики в досягненні глобальних нульових викидів парникових газів.

Також сторони зобов’язалися забезпечити відповідальну експлуатацію атомних електростанцій та найвищі стандарти безпеки, стійкості та нерозповсюдження, а також відповідально поводитися з відпрацьованим ядерним паливом протягом тривалого періоду.

«Зараз у світі відбувається ренесанс ядерної галузі. Проте терористичні дії росії на Запорізькій АЕС, де сьогодні (2 грудня — ред.) стався черговий блекаут, ставлять під удар цей глобальний тренд. Розвиток ядерної енергетики неможливий без гарантій безпеки», — прокоментував ухвалений документ міністр енергетики України Герман Галущенко.

3 грудня Україна також відкрила на COP28 власний павільйон. Його мета — показати Україну у стійкості та «боротьбі з ворогом і кліматичною кризою», пояснили в Міндовкілля.

«Цього року говоримо про катастрофічні наслідки підриву Каховської ГЕС. Розповідаємо про нашу боротьбу з екологічними викликами через війну. Як попри все. Вже сьогодні. Працюємо над зеленою відбудовою», — розповів міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Павільйон України на COP28 функціонуватиме в Дубаї до кінця саміту — 12 грудня.

Більше про COP28

Це 28-ма конференція Організації Об’єднаних Націй зі зміни клімату, яка відбувається в місті Дубай, що в Об’єднаних Арабських Еміратах, з 30 листопада до 12 грудня. Вона зібрала світових політичних і релігійних лідерів, представників урядів, бізнесменів і філантропів.

Конференція призначена для узгодження урядами політики щодо обмеження підвищення глобальної температури та адаптації до наслідків, пов’язаних зі зміною клімату.

У день початку саміту, 30 листопада, було погоджено створення Фонду збитків для компенсації бідним державам наслідків зміни клімату. Фонд, яким керуватиме Світовий банк, спрямований на розподіл коштів між бідними державами, які постраждали від зміни клімату. Початкові пожертви в розмірі 100 мільйонів доларів зробили ОАЕ, а також інші держави: Велика Британія ($75 млн), США ($24,5 млн), Японія ($10 млн) і Німеччина (також $100 млн).

Згодом також відбулася перша в історії COP конференція міністрів з питань клімату та охорони здоров’я. Результатом стало ухвалення Декларації про клімат і здоров’я, яку підписали понад 120 країн. Для фінансування кліматичного здоров’я партнери залучили понад 1 мільярд доларів.