Україна отримає більше установок Gepard для захисту енергетики — Зеленський
Президент Володимир Зеленський подякував партнерам за чергову домовленість: Україна отримає більше установок Gepard для захисту саме енергетичної мережі.
Про це глава держави повідомив у зверненні 9 вересня.
«Але мобілізуємо всі сили. Щоб збільшити і постачання різних систем протиповітряної оборони, і сам фізичний захист обʼєктів», — додав він.
Gepard — це зенітна самохідна установка, призначена для прикриття сухопутних військ та знищення повітряних цілей. Перші артилерійські установки Gepard від Німеччини Україна отримала наприкінці липня 2022 року. Через питання про брак снарядів постачання цих систем Україні раніше вважали проблемою.
У червні керівник Ситуаційного центру з питань України при німецькому Міноборони Крістіан Фройдінґ повідомляв, що Німеччина має намір надати Україні ще 45 зенітних самохідних установок Gepard для посилення протиповітряної оборони.
Також Зеленський розповів про деталі проведеної Ставки Верховного головнокомандувача. Він зазначив, що передусім обговорювали енергетичну стійкість України: те, що потрібно зробити перед зимою, і те, що вже зроблено.
«Чітко усвідомлюємо, що російське зло теж готується до зими — готується нести страждання. ППО, підготовка енергетики, соціальної системи, відповідні пакети підтримки від партнерів — усі посадові особи та командувачі мають чіткі завдання», — зазначив президент.
Він додав, що керівники обласних адміністрацій звітуватимуть щоденно про підготовку.
Який був минулий опалювальний сезон?
В «Укренерго» розповідали, що росіяни випустили понад 1200 ракет і дронів по ключових енергетичних об'єктах. Понад 250 із них влучили в ціль і пошкодили 43% магістральних мереж. Різного ступеня ушкоджень зазнали й усі теплові та гідроелектростанції.
Над відновленням пошкоджених об'єктів працювали понад 1500 фахівців. Також керівництво вело перемовини з різними країнами, щоби знайти нове обладнання замість знищеного. «Укренерго» отримало майже 500 одиниць обладнання.
У розвідці Міноборони Великої Британії зазначали, що кампанія росії проти української енергосистеми, найімовірніше, провалилася. росія завдавала ударів по енергооб'єктах із жовтня 2022 року. Масштабні атаки стали рідкістю з початку березня 2023 року, але менші атаки тривають.
Міністр енергетики України Герман Галущенко заявляв, що на завершення опалювального сезону 2022–2023 років Україна виходить із профіцитом потужності в енергосистемі та достатніми запасами газу та вугілля. Попри російські атаки, українські енергетики змогли зберегти енергосистему цілісною.