Україна перегляне стратегію безпеки, якщо не отримає запрошення до НАТО на саміті у Вільнюсі — Стефанішина
Віцепрем’єр—міністерка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина зазначила, що Україні доведеться переглянути свою стратегію, якщо країна не отримає запрошення приєднатися до НАТО на Вільнюському саміті 11—12 липня.
Про це вона розповіла в інтерв’ю «Європейській правді».
Стефанішина пояснила, що відстрочене або неухвалене рішення про запрошення України до Альянсу змістить акценти на гарантії безпеки.
«Конкретне рішення у Вільнюсі запускає велику кількість процесів. Процесів, пов’язаних зі стратегічним плануванням, оборонною допомогою, оборонним плануванням, питанням щодо трансформації сектора безпеки та оборони», — додала вона.
Віцепрем’єр-міністерка назвала членство в НАТО «найдешевшою гарантією безпеки для України».
«Оскільки є ціла структура, яка відповідає за сумісність, взаємодію, навчання, професійний розвиток», — зазначила Стефанішина.
А втім, віцепрем’єр-міністерка переконана, що Україна приєднається до НАТО незалежно від того, чи отримає запрошення про вступ на саміті у Вільнюсі.
Вступ України до НАТО
Президент Володимир Зеленський, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук і прем’єр-міністр Денис Шмигаль 30 вересня 2022 року підписали заявку на вступ України до НАТО у пришвидшеному порядку.
Північноатлантичний договір передбачає, що приєднання до НАТО нової країни мають схвалити всі члени Альянсу. Четвертого квітня, після тривалих переговорів із Туреччиною, 31-ою країною-членом НАТО офіційно стала Фінляндія. Швеція, яка подавала заявку на вступ одночасно з Фінляндією, досі не набула членства через позицію Угорщини й Туреччини.
Голови парламентських комітетів із закордонних справ цих країн закликають надати на саміті у Вільнюсі в липні цього року чіткий шлях приєднання України до НАТО, а також зрозумілі й сильні гарантії безпеки для України.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ підтвердив, що під час липневого саміту у Вільнюсі союзники планують «надіслати дуже чіткий меседж підтримки України».
Уже 23 країни підписали спільну з Україною заяву про підтримку вступу до НАТО. Україну вже підтримали Болгарія, Бельгія, Данія, Естонія, Італія, Ісландія, Іспанія, Канада, Латвія, Литва, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Франція, Чехія, Чорногорія та Швеція.