Україна, Польща і Велика Британія створюють альянс. Що відомо?
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україна, Польща та Велика Британія створюють альянс, який має зміцнити безпеку України на тлі російської агресії та розвинути торгівлю між державами.
Про це він повідомив на своїй Facebook-сторінці.
За його словами, новий формат — це «пояс безпеки та процвітання», а також об’єднання країн, які поділяють спільні принципи, прагнуть зміцнювати безпеку, розвивати торгівлю і готові до конкретних дій. Міністр додав, що країни альянсу усвідомлюють «безпекові загрози Європі та стратегію протидії викликам з боку РФ».
У межах альянсу країни співпрацюватимуть в галузях торгівлі, інвестицій, енергетики, зокрема відновлюваної. З’єднуючи Атлантику, Балтику та Чорне море, альянс створює нові можливості для країн, переконує Кулеба.
«Суть в тому, що ми не можемо чекати безпеки та процвітання десь у майбутньому, коли станемо членами ЄС і НАТО. Вони потрібні нам вже сьогодні. Тому ми вже сьогодні досягаємо практичного зміцнення, гуртуючи дружні та близькі за духом країни у малі альянси», — пояснив Кулеба.
Він зазначив, що з ініціативою започаткування такої тристоронньої співпраці в жовтні минулого року виступила Україна.
Міністр уточнив, що офіційно оголосити про створення нового формату мали 2 лютого, але міністерка закордонних справ Великої Британії захворіла на COVID-19, тож цю заяву перенесли на потім.
Кулеба нагадав, що це не перший подібний альянс. Так, Україна вже входить в «Люблінський трикутник» з Польщею і Литвою, «Квадригу» з Туреччиною та «Асоційоване тріо» з Грузією і Молдовою. За словами міністра, усі ці формати успішно розвиваються і вже сьогодні приносять Україні конкретні переваги.
Підтримка від Польщі
На тлі можливого нового вторгнення РФ в Україну Польща заявила про готовність надати Україні оборонне озброєння — зокрема, десятки тисяч боєприпасів та озброєння для протиповітряної оборони. Згодом прем’єр Польщі уточнив, що йдеться також про ПЗРК «Гром» і дрони різного типу.
25 січня Польща спільно з Литвою розкритикувала Німеччину за блокування постачання зброї в Україну на тлі можливого нового вторгнення РФ. А через два дні Сейм Польщі ухвалив резолюцію, у якій засудив агресивні дії Росії та попросив уряди країн ЄС і НАТО надати всебічну підтримку Україні. Парламентарі закликали Захід «дати жорстку відповідь» Росії.
Підтримка від Великої Британії
18 січня в Україну вже прибула партія міжнародної технічної допомоги від Великої Британії — зокрема нові легкі протитанкові засоби. Велика Британія повідомила, що планує також направити додаткові війська — сухопутні, повітряні та морські — до північних і східних кордонів НАТО через посилення загрози з боку Росії.
Представники Великої Британії планують відвідати Брюссель, щоб узгодити деталі своєї військової підтримки. Крім того, на переговори до Москви найближчими тижнями мають поїхати міністри закордонних справ та оборони Великої Британії.
Прем'єр-міністр Борис Джонсон, своєю чергою, їде в Україну на переговори із президентом Володимиром Зеленським та запланував телефонну розмову із президентом РФ Володимиром Путіним.
Крім того, Велика Британія не виключає запровадження жорстких санкцій проти РФ у разі наступу Росії на Україну, зокрема можливий арешт майна російських олігархів у Лондоні. Також у країні не відкидають направлення зброї та грошей до України.