Україна попередила інші держави, що зерно, яке продає росія, може бути вкрадене з окупованих територій

Міністерство закордонних справ України попередило країни—споживачі, що партії зерна, які продає росія, можуть містити вкрадене з тимчасово окупованих територій України зерно, отримане внаслідок мародерства.

Про це йдеться в коментарі МЗС.

«Крадіжки харчових ресурсів із території незалежної суверенної держави є одним із виявів мародерства [...] Вважаємо, що будь-яка країна, яка свідомо купує вкрадене зерно, є співучасником цього злочину», — зазначило відомство.

МЗС України вимагає від рф припинити викрадення зерна, розблокувати українські порти, відновити свободу судноплавства та дозволити прохід торговельних суден. Водночас відомство закликає міжнародну спільноту посилювати економічні санкції проти росії.

За даними Міністерства аграрної політики і продовольства, окупанти вже викрали щонайменше 400-500 тисяч тонн зерна на суму понад 100 млн доларів. Практично всі кораблі, які виходять із зерном із Севастополя, перевозять крадену українську продукцію, зазначають в МЗС.

В МЗС підкреслили, що крадіжку росією українського зерна підтверджують як численні свідчення українських аграріїв, так і документальні докази, зокрема:

  • розпорядження так званої «мерії Бердянська» № 10-п від 07.05.2022 щодо вилучення пшениці та ячменю у приватної компанії;
  • пресреліз Законодавчих Зборів Красноярського краю рф № 379 (13593) від 27.04.2022 щодо рішення комітету у справах села та агропромислової політики провести експропріацію (примусове вилучення) врожаю у фермерів тимчасово окупованої Херсонської області;
  • пропозиції міністерства сільського господарства росії відкласти введення в дію федеральної державної інформаційної системи відстеження походження зерна та продуктів перероблення зерна на 1 рік.

МЗС наголошує, що злочинне вилучення, вивезення та користування українським зерном з боку рф порушують основні принципи Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН — гарантування продовольчої безпеки та подолання голоду.

Блокування та вивезення зерна окупантами

За даними Всесвітньої продовольчої програми ООН, майже 4,5 мільйона тонн зерна заблоковані у морських портах України. До початку війни Україна була одним із найбільших у світі постачальників пшениці та кукурудзи.

«Економічна правда» повідомляла, що російське судно завантажило в тимчасово окупованому Криму 27 тисяч тонн викраденого українського зерна. Наприкінці квітня судно рушило в напрямку порту Александрії (Єгипет). Речник МЗС України Олег Ніколенко визнав спробу вивезення українського зерна. За його словами, українські дипломати завадили доставленню зерна до порту.