Україна попередила Іран про «найсуворішу відповідальність», якщо той продовжить постачати росії зброю
Міністерство закордонних справ України закликало Іран негайно припинити постачання будь—якої зброї росії. В іншому разі Іран та його керівництво «нестимуть найсуворішу відповідальність», зокрема у міжнародних судах.
Про це йдеться у заяві МЗС України.
Українська сторона наголосила, що надання зброї для ведення загарбницької війни в Україні та вбивства українських громадян робить Іран співучасником злочину агресії, воєнних злочинів і терористичних актів росії.
Лише за останній тиждень рф завдала понад сотню ударів іранськими дронами-камікадзе по житлових будинках, електростанціях, очисних спорудах, мостах і дитячих майданчиках у низці українських міст.
Унаслідок цих ударів загинули й отримали поранення десятки людей, зокрема діти. Постраждала третина енергетичної інфраструктури України. Пошкоджень зазнали будівлі двох дипломатичних установ у Києві.
Глава МЗС Дмитро Кулеба закликав міністрів закордонних справ держав-членів ЄС накласти санкції на Іран за допомогу росії здійснювати терор проти українців.
«Жорсткі санкції проти Ірану набувають особливої актуальності на тлі повідомлень про наміри іранської сторони передати росії балістичні ракети "земля — земля" для їхнього використання у війні проти України», — йдеться у повідомленні.
Україна вживатиме всіх доступних заходів для захисту цивільного населення, суверенітету й територіальної цілісності від зовнішньої агресії в межах втілення невіддільного права на самооборону відповідно до Статуту ООН, зазначили у міністерстві.
Удари дронів
Останнім часом росіяни регулярно намагаються завдавати ударів в українському тилу, використовуючи іранські дрони-камікадзе Shahed-136. За даними української розвідки, ці безпілотники перекидали на територію Білорусі, звідки, ймовірно, здійснювали останні запуски. Так, зранку 17 жовтня окупанти атакували низку областей України, у центрі столиці зафіксували іранські дрони.
Попри характерний звук та вигляд, окупанти маскують іранські дрони під російською назвою «Герань-2», а влада Ірану досі заперечує факт передання озброєння.
Від початку повномасштабної війни Іран публічно декларував позицію нейтралітету і виступав за припинення вогню та політико-дипломатичне врегулювання. Та ще в липні радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван повідомив, що росія просила Іран надати безпілотники для війни в Україні й навчити, як ними користуватися.
У відповідь на постачання дронів окупантам Україна позбавила посла Ірану акредитації та скоротила кількість дипломатичного персоналу іранського посольства в Києві.