Україна працює над «зеленим коридором» у портах Східної Європи для постачання пального

Міністерство економіки разом з Міністерством закордонних справ працюють над наданням Україні зеленого коридору в портах Східної Європи. Наразі це головне вузьке місце у логістиці постачання пального в Україну.

Про це повідомила віцепрем'єр-міністерка — міністерка економіки Юлія Свириденко.

Питання паливної безпеки України розглянули на нараді з президентом Володимиром Зеленським, де наголосили на необхідності укладання довгострокових контрактів і накопичення державного резерву пального.

Як цитують Свириденко українські ЗМІ, на нараді міністерка економіки повідомила, що протягом останніх п’яти днів Україна ввозить обсяг пального, який дорівнює або перевищує внутрішнє споживання. Але Європа виявилася неготовою в частині логістики. «Вузьким» місцем у логістиці постачання пального в країну є порти Східної Європи: Гданськ, Гдиня, Констанца, Свіноуйсьце, Бургас.

Проблеми з пальним

Останніми тижнями в Україні утворився тимчасовий відчутний дефіцит пального на АЗС в окремих регіонах. Сталося це після того, як російські війська знищили або пошкодили приблизно 15 нафтобаз в Україні. Окупанти обстріляли також найбільший в Україні нафтопереробний завод — Кременчуцький НПЗ. Він був основним виробником пального в Україні. А з початку активної війни Україна втратила майже весь імпорт пального, яке надходило з рф, Білорусі та морем.

Попри це міністерка Юлія Свириденко повідомила, що незабаром дефіцит пального буде ліквідований, оскільки оператори мають законтрактовані обсяги на території Західної Європи. Але це призведе до незначного подорожчання нафтопродуктів, зокремачерез більшу ціну логістики, складні маршрути та використання кількох видів транспорту.

1 травня уряд для боротьби з дефіцитом палива вирішив збільшити граничну торговельну надбавку ціни для дизельного пального та бензину. Так, граничну надбавку для середньої ціни 1 літра дизельного палива збільшили з 5 до 7 гривень з урахуванням ПДВ (на 40%), а таку ж надбавку для бензину підвищили з 4,55 гривні до 6,5 гривні (на 42,8%).

5 травня Свириденко повідомила, що Кабмін планує спрямувати на ринок 70 тисяч тонн бензину й орієнтовно 40 тисяч тонн дизеля.