Україна призупинить експорт зерна в Польщу. Причиною стали протести польських аграріїв

Україна утримається від експорту в Польщу пшениці, кукурудзи, соняшника і рапсу до нового сезону, про транзит не йдеться. Цьому передували протести польських аграріїв.

Чому поляки протестують?

5 квітня польський міністр сільського господарства та розвитку сільських територій Генрик Ковальчик подав у відставку. Як пише RMF24, він «не впорався з кризою, пов'язаною з українським зерном».

Так, польські протестувальники заявляли, що продукція мала б іти через Польщу транзитом в інші країни, але вона залишається у Польщі та продається там, через що вони втрачають свої прибутки, оскільки ціна на зерно знижується.

Протести тривають кілька місяців. Наприклад, у лютому аграрії перекривали під’їзди до польсько-українських пунктів пропуску в Любичі-Крулевській, Корчовій, Медиці та Дорогуську.

Фермери тоді казали, що безконтрольне ввезення зерна з України «ставить їх у скрутне становище». Як вони пояснювали, більше зерна їм нікуди продати, а якщо вдасться, то ціна нижча на 30%, ніж раніше, писало видання Polsat.

За словами протестувальників, українське Зерно технічного призначення використовують для промислової переробки на інші продукти, як-от крохмаль чи спирттехнічне зерно дешевше і його ввезення, мовляв, було безконтрольним. Водночас у Польщі його могли використовувати «на тарілки» і як корм для тварин, заявляли польські аграрії.

Що вирішили сторони?

Українське Міністерство аграрної політики та продовольства 7 квітня повідомило, що Україна та Польща розроблять нові правила транзиту сільськогосподарських культур протягом наступного тижня.

«Ситуація складна для українського фермера, але, очевидно, і для польського. Всі ми розуміємо, хто в цьому винен, проте розв'язувати це питання нам. Але водночас українська сторона утримається від експорту в Польщу чотирьох культур — пшениці, кукурудзи, соняшника і рапсу — до нового сезону», — сказав міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

Він додав, що можливість транзиту через територію Польщі до інших країн-членів ЄС та третіх країн збережена. Крім того, порядок транзиту буде спрощений для усунення простою транспорту і черг на пунктах пропуску.

Видання Polsat із посиланням на нового польського міністра сільського господарства та розвитку села Роберта Телуса пише, що угоду щодо цього мають підписати наступного тижня.

«Поки будуть розроблятися нові правила, рекомендуємо експортерам розглянути можливість перенаправити відповідні вантажі через інші країни», — кажуть в українському міністерстві.