Україна створила спрощений аналог системи, на яку США витратили десятиліття та мільярди доларів — WSJ

Україна створила власний недорогий спрощений аналог електронної системи управління військами, на яку США витратили десятиліття та мільярди доларів.

Про це пише видання The Wall Street Journal.

Ідеться про віртуальну мережу Delta, яка через супутники та спеціальне програмне забезпечення координує розвідувальні дані, роботу винищувачів, безпілотників і зброї.

Це додає діям української армії інтелекту, координації та точності, щоби вдало маневрувати навколо численних, але незграбних російських сил, розповідає видання.

Українська система поки що далека від складнішого аналога США. Проте західні фахівці кажуть, що успіх України у створенні цієї системи на льоту дає Заходу цінні уроки, особливо щодо необхідності експериментувати та залучати невійськових експертів.

Британський підполковник у відставці Ґлен Ґрант зазначив, що бюрократичні західні збройні сили «занадто повільні та надто важкі», щоби швидко застосовувати нові технічні рішення для бойових завдань.

WSJ пише, що одним з елементів успіху України є те, як різні військові підрозділи й українські технологічні компанії працюють над власними новими військовими технологіями.

Американське видання називає це підходом «знизу вгору», який нагадує створення інновацій у гаражах Кремнієвої долини. А все через те, що технічно підковане населення України навчилося пристосовувати методи війни до цифрової епохи.

Співрозмовники WSJ розповіли, що у США теж намагаються швидше впроваджувати нові технології — зокрема через мережу неурядових інноваційних центрів, які пов'язані з Пентагоном, але без його бюрократії. Тепер ці центри вивчатимуть приклад України.

Детальніше про систему Delta

Delta — система збору, обробки та відображення інформації про ворожі сили, координації сил оборони, а також забезпечення ситуаційної обізнаності за стандартами НАТО.

За словами розробників, Delta забезпечує об’ємне розуміння простору бою в режимі реального часу, інтегрує інформацію про противника від різноманітних сенсорів та джерел, зокрема розвіддані. Вони зʼявляються на цифровій мапі, не потребують додаткових налаштувань і можуть працювати на будь-якому пристрої.

Систему використовують для планування операцій та бойових завдань, координації з іншими підрозділами, захищеного обміну інформацією про розташування сил противника тощо. Зокрема, у Delta інтегровані чат-боти, розроблені Мінцифрою («єВорог») та СБУ (STOP Russian War).

Платформа та сервіси Delta побудовані за стандартами НАТО, тож система є сумісною з аналогічними рішеннями, що використовують армії країн-членів Альянсу.

У жовтні 2022 року українську програму представили на закритому заході НАТО Tide Sprint. За словами військових, до української делегації та системи Delta був підвищений інтерес із боку учасників заходу.