Україна та росія працюють над створенням гуманітарного коридору для обміну полонених — Лубінець

Український омбудсмен Дмитро Лубінець розповів про перемовини з російською омбудсменкою Тетяною Москальковою за участі турецького омбудсмена Шерефа Малкоча. Лубінець стверджує, що сторони зараз працюють над створенням гуманітарного коридору для обміну полонених і утримуваних людей.

Про це повідомляє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.

За словами Лубінця, йдеться про коридор, у межах якого додому повертатимуть важкопоранених, літніх людей, дітей, військових та цивільних громадян України.

Омбудсмен розповів, що під час зустрічі вдалося змусити росію визнати необхідність повернення в Україну важкопоранених людей без жодних умов, як це вимагає ст. 110 Женевської конвенції. Лубінець наголосив, що йдеться не про обмін, а саме про Повернення на Батьківщину військовополонених та цивільних людей, які під час війни опинилися за межами своєї країни та перебували там тривалий часрепатріацію.

Омбудсмен зазначив, що Україна передала рф список із 800 поранених військовослужбовців, які перебувають у полоні, для репатріації. «Ми пояснили це російській стороні. Не скажу, що вони вже погодилися й починають виконувати, але визнали, що це справді є в Женевській конвенції», — запевнив Лубінець.

За його словами, тривають перемовини й про визволення цивільних українців, які перебувають у російському полоні ще з 2014 року. У цьому переліку зараз є 377 людей. Крім того, Лубінець порушив питання про порятунок політв'язнів кремля, в якому 158 українців, більшість із яких — кримські татари.

Також під час перемовин омбудсмен згадав про повернення додому інших вивезених українців, зокрема дітей. Лубінець каже, що загалом до нього звернулися понад 20 тисяч сімей, які розшукують своїх рідних.

Перші дві зустрічі Лубінця та Москалькової відбулися 11 січня, а третя — 12 січня. Їх організували в Туреччині. Раніше стало відомо, що український омбудсмен під час перемовин передав списки цивільних, місце перебування та стан здоров'я яких невідомі. Перший список стосується людей, яким понад 70 років.

Також росії передали перелік осіб віком більш як 65 років, які, попередньо, у тяжкому стані — таких людей понад 2 тисячі. Крім того, Москалькова підтвердила, що 23 українських громадян, яких Україна вважала загиблими, насправді живі. А ще вона заявила, що в росії є діти, які хочуть повернутися до України.