Україна та Туреччина домовилися про поновлення реєстрації та інспекції кораблів у межах «зернової угоди»
Україна та Туреччина домовилися про поновлення реєстрації та інспектування кораблів, що прибувають для завантаження українським зерном.
Про це повідомив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
У міністерстві пояснювали, що з 10 квітня росія у спільному координаційному центрі у Стамбулі в односторонньому порядку припинила реєстрацію суден, які подають українські порти для формування інспекційного плану. Натомість росіяни формували власний план інспекцій, обираючи судна з черги на свій розсуд, що суперечить умовам «зернової ініціативи».
З квітня росіяни намагаються втрутитись у діяльність українських портів та експортерів, нав’язуючи власні критерії для суден, які братимуть участь у «зерновій ініціативі». Наприклад, з 14 квітня вони без жодних пояснень відмовляються реєструвати три судна (два з яких на Китай), котрі чекають у порту «Південний».
«Вимоги контролювати та втручатися в роботу українських портів є неприйнятними для нас», — зазначив Кубраков.
Через це стало неможливим складати інспекційні плани та інспектувати вхід нових суден у межах угоди.
Україна 18 квітня запропонувала провести принаймні по дві інспекції вихідних та вхідних кораблів у водах Туреччини. Анкара підтримала ідею, росія — ні.
Однак тепер реєстрації та інспекція суден, які заходять до українських портів, має відновитися після погодження з міністром оборони Туреччини. У Мінінфраструктури нам зазначили, що інспекції відновлюються так, як це передбачено «зерновою угодою». Тобто у межах ініціативи відновиться робота Інспекційних груп із представників усіх сторін, які будуть перевіряти у водах Туреччини вантажі й персонал, які прямують до українських портів або виходять з них.
Також Україна продовжить робочі консультації з ООН та Анкарою щодо повноцінного виконання «зернової угоди» та дотримання зобов'язань усіх сторін.