Україна та ЄС підписали угоду про єдиний авіапростір. Що зміниться?

Україна та Євросоюз 12 жовтня підписали угоду про спільний авіаційний простір. Вона має сприяти активізації авіаперевезень та зростанню економіки у сфері туризму.

Це сталося на саміті Україна — ЄС у Києві.

Церемонія підписання відбулася в присутності президента України Володимира Зеленського, глави Європейської ради Шарля Мішеля та президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.

Угоду підписали прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, посол Словенії в Україні Томаж Менцін та віцепрезидент Єврокомісії Жозеп Боррель.

Документ ще мають ратифікувати кожна держава-член ЄС та Україна. Однак до цього моменту угода може набути чинності на тимчасовій основі.

Що змінює угода?

Угода знімає авіаційні обмеження України у ЄС та прив’язує її до внутрішнього авіаційного ринку Євросоюзу. Для цього в Україні мають запровадити авіаційні стандарти та правила Євросоюзу. Крім того, завдяки угоді права українських авіапасажирів захищатимуть так само, як у ЄС.

Також домовленість допоможе стимулювати розвиток конкуренції на ринку авіаперевезень в Україні, а це своєю чергою сприятиме зниженню ціни на квитки. Однак очікувати на різке зниження цін не варто, оскільки через пандемію розвиток цієї галузі обмежений.

Раніше найбільший європейський лоукостер Ryanair заявляв, що в разі підписання угоди про спільний авіапростір він значно розширить свою присутність в Україні та збільшить інвестиції.

Компанія Ryanair розпочала свою роботу в Україні у 2018 році. Зараз вона співпрацює з аеропортами у п'ятьох містах — Києві, Львові, Одесі, Харкові та Херсоні. Але у Ryanair зазначали, що всього в Україні є 12 аеропортів, які підходять для співпраці.

Саміт Україна — ЄС

У Києві 12 жовтня відбувся двадцять третій Саміт Україна — Європейський Союз за участю президента Володимира Зеленського та керівництва ЄС. У межах саміту підписали низку важливих угод.

Йдеться зокрема про договір про асоціацію України з європейською програмою фінансування досліджень та інновацій Horizon Europe і з програмою Creative Europe. А ще на саміті планують оголосити про підтримку Євросоюзу, що має залучити мільярдні інвестиції в Україну.