Україна замінована. Як працюють сапери та чому світ має допомогти
Одна з нагальних проблем, яка виникла через вторгнення росії, — замінування територій. Ледь не щодня зʼявляються новини про смерті цивільних від підриву на мінах у тому чи іншому регіоні. Яка нині ситуація та чому розмінувати Україну — завдання «із зірочкою», читайте у нашому матеріалі.
Яка ситуація із замінуванням?
Якщо коротко — невтішна. У січні цього року прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що внаслідок бойових дій на території України утворилося мінне поле площею 250 тисяч квадратних кілометрів.
Станом на 15 травня, як розповіли нам у ДСНС, потенційно небезпечних територій залишається 174 тисячі квадратних кілометрів, тобто практично третина країни. Для розуміння: це на один км² менше за площу Литви, Латвії та Естонії разом узятих.
Потенційно замінованими наразі є тимчасово окуповані території, які росіяни постійно обстрілюють, фронтові регіони, де вели чи досі тривають бойові дії, а також деокуповані території.
Наразі найбільш замінованими та забрудненими вибухонебезпечними предметами є території Донецької, Запорізької, Київської, Сумської, Миколаївської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей.
Як відбувається розмінування?
Після деокупації населених пунктів територію розміновують у два етапи, розповів нам начальник відділу управління організації піротехнічних та інших спеціальних робіт ДСНС України Сергій Рева.
На першому етапі територію обстежують і очищають від вибухонебезпечних предметів. Сапери оглядають дороги та будівлі.
А вже на другому етапі проводять гуманітарне розмінування сільськогосподарських угідь, природних екосистем і територій за межами населених пунктів. Також вони розміновують водойми.
Хто вирішує, що розміновувати в першу чергу?
На місцях пріоритетність розмінування територій визначають обласні військові адміністрації. Нині пріоритетом у розмінуванні є об’єкти критичної інфраструктури та життєзабезпечення, житлового сектору та сільськогосподарських угідь.
Стосовно полів пріоритет визначають спеціальні комісії, створені у місцевих органах влади. За основу вони беруть показники економічної доцільності (тобто звертають увагу на культури, які висіваються), а також ступінь забруднення. Швидше розміновують ті поля, які менш забруднені, та на яких фермери планують висівати цінні культури. Такими зазвичай вважають зернові, олійні та плодово-ягідні.
Що робити, якщо ваше поле може бути замінованим?
Якщо ви не впевнені, чи сапери оглядали ваше поле, варто звернутися за номером 101 або скористатися мобільним застосунком «Розмінування України».
А якщо ви виявили потенційно вибухонебезпечний предмет, то в ДСНС закликають відійти від нього на безпечну відстань, одразу зателефонувати рятувальникам і повідомити про знахідку.
Дуже важливо не торкатися до знайденого предмета та, якщо це можливо, залишатися неподалік від цього місця, щоб не допустити до нього інших людей, та очікувати на піротехніків.
Розмінування небезпечне для саперів?
Так, нині в Україні це одна з найбільш небезпечних професій. Під час розмінування сапери стикаються з невідомими вибуховими пристроями, які можуть бути активними та готовими до спрацювання. Це можуть бути міни, боєприпаси, вибухові пристрої й інші небезпечні об'єкти.
Як розповіли нам у ДСНС, із початку повномасштабної війни під час виконання завдань із гуманітарного розмінування на території України загинули 20 їхніх піротехніків, ще 67 — отримали поранення.
Яка техніка допомагає саперам?
Загалом, на оснащенні підрозділів ДСНС є сім машин механізованого розмінування, із яких пʼять — нині виконують завдання на деокупованих територіях, а дві — поки що залучені у практичних тренінгах із підготовки операторів із розмінування. До кінця року у ДСНС хочуть збільшити кількість машин для розмінування принаймні у 2–3 рази.
Станом на 19 травня, як розповіли нам у ДСНС, сапери працюють із двома машинами на Харківщині, з двома — на Херсонщині та ще з однією — в Миколаївській області.
Окрім машин механізованого розмінування, сапери починають використовувати роботизовані комплекси для проведення розвідки територій і знешкодження мін і боєприпасів.
Також сапери почали готувати мінно-пошукових собак, які найближчим часом допомагатимуть із розмінуванням на найбільш пріоритетних напрямках.
Тим часом пілоти-оператори опановують безпілотники з використанням магнітометрів для обстеження забруднених мінами територій.
Нещодавно президент Володимир Зеленський анонсував «спеціальну систему дій» для швидшого розмінування нової території після деокупації. Щоправда, деталей він поки що не розголошував.
Можливо, нам допоможуть партнери?
Україна на це сподівається. Нині влада активно працює з партнерами задля збільшення можливостей у техніці та підготовці саперів і піротехніків, розповідав глава держави.
«З усіма у світі, хто має досвід, хто має технології, хто має фінансові можливості для підтримки, ми будемо співпрацювати, щоб зробити Україну знову чистою від російських мін», — наголошував Зеленський.
Нещодавно перший заступник міністра оборони України Олександр Павлюк казав, що його відомство планує за підтримки США створити сучасний центр підготовки саперів, який готуватиме 500 спеціалістів із гуманітарного розмінування на рік. Також в Україні обговорюють запуск власного виробництва машин для розмінування.
За словами міністра оборони Олексія Резнікова, Україна потребує щонайменше 5 тисяч фахівців для розмінування своїх територій. І це з розрахунком, що до розмінування долучатимуться ще фахівці з інших країн.
Скільки буде тривати розмінування?
За даними ДСНС, перший етап розмінування триватиме від 1 до 3 років. А ось другий, гуманітарне розмінування, займе не менш як 10 років. Резніков каже, що на розмінування України з наявними зараз ресурсами може піти 35 років. Однак спеціальна техніка може цей процес прискорити.
Більш точні терміни можна буде назвати тільки після завершення бойових дій і визначення підтверджених небезпечних ділянок території, які забрудненні боєприпасами.