Україна запросила у Сербії видати ексначальника управління СБУ Наумова, якого підозрюють у держзраді

Україна надіслала Сербії запит про екстрадицію колишнього начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова, якого затримали там чотири місяці тому. Його в Україні підозрюють у державній зраді та допомозі російським військам у захопленні Чорнобильської АЕС.

Про таке пише сербська служба BBC.

«Суд міста Ниш розглядає справу громадянина України Андрія Наумова на підставі запиту про екстрадицію в Україну», — йдеться у письмовій відповіді прессекретаря суду на запит BBC.

Джерело видання в українських спецслужбах повідомило, що екстрадицію вимагають через корупцію й розкрадання державних коштів. У такий спосіб є більша ймовірність схвального рішення суду.

Адвокатка Наумова Таня Савич заявила, що на першому засіданні суд не озвучив підстави для екстрадиції та не надав її підзахисному перекладача, тому засідання перенесли. Вона каже, що їй невідомо, на якій саме підставі Наумова повернути в Україну — через злочин загального характеру чи справу про держзраду.

Сам Наумов заявив, що в Україні йому загрожує «смертний вирок», оскільки на нього вже здійснювали замах.

Що передувало?

Наумов, якого президент Володимир Зеленський назвав зрадником і позбавив звання бригадного генерала, залишив країну 23 лютого, за кілька годин до початку російського вторгнення.

У Державному бюро розслідувань повідомляли, що Наумов міг збирати й передавати російським спецслужбам дані, що становлять державну таємницю, зокрема, щодо систем безпеки зони відчуження Чорнобильської АЕС.

Ексначальник управління СБУ фігурував у розслідуванні журналістів про набуття елітного майна, неспівставного з офіційними доходами. А ще до приходу в СБУ, коли Наумов керував держпідприємством, він був фігурантом низки журналістських розслідувань про контрабандний імпорт та корупційні схеми на митниці.

На початку червня Наумова затримали на прикордонному переході між Сербією і Північною Македонією. Поліція виявила у нього незадекларовані кошти: понад 600 тисяч євро та близько 125 тисяч доларів готівкою, а також коштовності. Разом із ним в авто був український бізнесмен та громадянин Німеччини Олександр Акст, якого теж затримали.

Наумов і Акст перебувають у слідчому ізоляторі міста Ниш, проти них висунули звинувачення у відмиванні грошей.