Україні надали статус партнера-учасника Ініціативи трьох морів. Що це за формат?

Україна отримала статус партнера—учасника Ініціативи трьох морів (Триморʼя). Цей новостворений формат партнерства адресований потенційним країнам—членам Європейського Союзу.

Про це повідомив президент Польщі Анджей Дуда, цитує TVN 24.

«Ми створили новий тип партнерства з Ініціативою трьох морів для країн, які прагнуть до Європейського Союзу», — сказав Дуда і додав, що інші країни Центральної Європи, такі як Боснія і Герцеговина, теж зможуть отримати цей статус.

Президент Польщі каже, що обговорював з українським главою держави Володимиром Зеленським питання про приєднання України до Ініціативи трьох морів.

Більше про формат

Ініціатива трьох морів — платформа економічного співробітництва між країнами Центральної Европи. Вона обʼєднує 12 країн, що розташовані поблизу Балтійського, Адріатичного та Чорного морів.

Йдеться про наступні країни: Австрія, Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Хорватія, Чехія та Україна. Перший саміт відбувся в Дубровнику (Хорватія) у 2016 році.

У серпні 2019 року Володимир Зеленський заявив, що Україна зацікавлена стати активним учасником регіональних проєктів та ініціатив Польщі, наприклад таких, як Ініціатива трьох морів.

Вже на той момент Україна співпрацювала з Польщею у межах будівництва транс’європейської магістралі Via Carpatia, яка є одним із ключових інфраструктурних проєктів Триморʼя.

Пропозиції України

Вчора, 20 червня, під час звернення до учасників Ініціативи трьох морів Зеленський заявив, що тільки з Україною країни Тримор’я можуть реалізувати увесь свій потенціал — економічний, інфраструктурний, потенціал соціальних зв’язків між країнами, між людьми та історичної основи життя в регіоні, цитує УНН.

Глава держави вважає за необхідне посилити трактування співпраці в межах Триморʼя. Також Зеленський наголосив, що кожна сфера, якою можна займатися разом у межах цієї Ініціативи, стосується безпеки. І передусім це логістика.

«Саме держави Тримор’я — це наш зв’язок із вільним світом. Постачання зброї для України, постачання пального, збереження життєво важливих транспортних потоків, зелені коридори для експорту українського продовольства, міграція людей — все це працює через територію держав — учасниць цієї Ініціативи», — зазначив він.

Інша його ініціатива стосується енергетики. Україна має одні з найпотужніших газових сховищ у регіоні та розгалужену мережу постачання газу. Тому, мовляв, співпрацюючи з сусідами, використовуючи потужності інтерконекторів Польща — Словаччина, Польща — Україна, а також наявні в регіоні Скраплений природний газСПГ-термінали, можливо задовольнити потреби всіх країн Тримор’я.

Четверта пропозиція — зробити все, щоб транс’європейський коридор Via Carpathia запрацював на повну, з’єднавши північну та південну Європу. Україна при цьому може відігравати роль одного з логістичних центрів.

П’ята пропозиція полягає у тому, що Україна може надати підтримку багатьом інфраструктурним проєктам у сфері діджиталізації та посилити регіональні цифрові зв’язки.

І шоста пропозиція — участь у проєкті відбудови України. Зеленський каже, що це буде найбільший економічний проєкт цього покоління.