Українська розвідка планувала атакувати «вагнерівців» у Сирії, але Зеленський припинив операцію — Washington Post

Головне управління розвідки Міноборони України готувало таємні удари по російських військах і найманцях ПВК «Вагнер» у Сирії. Допомагати мали курдські формування.

Про це повідомляє Washington Post із посиланням на «злиті» секретні документи.

Україна планувала завдати росії втрат у Сирії, щоб змусити москву перекинути свої сили з України. Документ американської розвідки має позначку HCS-P — вона означає, що певну інформацію отримали з людських джерел.

У документі докладно описано, як ГУР планувало атаки так, щоб приховати причетність української влади. Очільник ГУР Кирило Буданов відмовився від коментарів.

росія ввела свої сили до Сирії 2015 року, щоб підтримати режим Башара аль-Асада. Відтоді москва розгорнули там свої бойові літаки та системи ППО. Восени 2022-го росії довелося перекинути частину своїх військ із Сирії на фронт в Україну. Ймовірно, тоді в Києві вирішили, що позиції москви в Сирії мають вразливі місця.

Так, у грудні 2022-го українські розвідники віддавали перевагу ударам по російських силах із безпілотників. Імовірно, вони хотіли обмежити удари лише по місцях ПВК «Вагнер».

До ударів мали залучити бійців Сирійських демократичних сил (SDF). Вони прагнули пройти навчання, а також отримати системи ППО та гарантії, що їхня роль в українських операціях буде утаємничена. Керівництво SDF також заборонило бити по російських позиціях у курдських районах.

У документі детально описано удари по росії в Сирії та ймовірну реакцію росії. Так, порівнюються атаки на добре захищені «пріоритетні» російські обʼєкти поблизу Дамаска та сирійського узбережжя, які були б найнебезпечнішими, але найдорожчими для росії, та удари по «повʼязаній із росією нафтовій інфраструктурі» в центральній Сирії, яка погано захищена та яка б завдала втрат «вагнерівцям».

Згідно з документом, Зеленський наказав припинити операцію. У файлі зазначено три ймовірні причини такого рішення: тиск зі США, обмежена кількість українських безпілотників та сумніви щодо успіху атак. У Вашингтоні вважають, що Київ навряд відновить операції в Сирії без підтримки США та Туреччини.

Речник SDF Фархад Шамі в коментарі журналістам заявив, що «злиті» документи є несправжніми й SDF «ніколи не були стороною в російсько-українській війні».

У документі йдеться, що Туреччина знала про плани України. Турецькі чиновники запропонували розвідникам завдавати атаки з курдських районів, а не з північних і північно-західних, які утримують інші повстанські групи, деякі з них підтримує Анкара.

Водночас Туреччина виступає проти SDF та вважає їхні Загони народної самооборони (YPG) терористичним угрупованням. Хоча SDF є головним партнером американських військ у Сирії.