Українська стрічка «Сірі бджоли» візьме участь у головному конкурсі Роттердамського кінофестивалю
Стрічку українського режисера Дмитра Мойсеєва «Сірі Бджоли» відібрали до головного конкурсу 53—го Міжнародного кінофестивалю у Роттердамі — одного з найбільших світових майданчиків, відомого увагою до експериментальних фільмів.
Про це на офіційній пресконференції оголосила директорка фестивалю Ваня Калуджерчіч.
Кінострічка візьме участь у повнометражній програмі Tiger Competition, де змагатиметься за нагороди разом з іще 13 фільмами.
В інших програмах також є українські проєкти: «Ми обов'язково поговоримо про це після відбою останньої повітряної тривоги» Юрія Єфанова буде представлена серед інсталяцій, а короткометражна робота «Центр творчості» — у позаконкурсному блоці RTM.
«Сірі Бджоли» — ігровий фільм за однойменним романом українського письменника Андрія Куркова, який режисер Дмитро Мойсеєв почав знімати на Луганщині у лютому 2022-го, незадовго до повномасштабного вторгнення росії.
Дія у стрічці відбувається під час першої фази війни на сході України, де в так званій сірій зоні в одному із сіл залишилися тільки двоє чоловіків — давніх суперників, які в нових обставинах вимушені час від часу спілкуватися один з одним. Відрізані від мирного життя, вони продовжують вести свій побут, допоки поруч не з’являється російський снайпер. Головні ролі виконали актори Віктор Жданов і Володимир Ямненко.
Раніше в головному повнометражному конкурсі фестивалю в Роттердамі було представлено лише два українських фільми: «Меніни» Ігоря Подольчака у 2008-му та «Ля Палісіада» Філіпа Сотниченка у 2023-му (стрічка отримала там нагороду Приз від Міжнародної федерації кінопресиFIPRESCI).
В мистецькій програмі Art Directions у галерейному просторі буде представлена 3D-візуалізація Юрія Єфанова «Ми обов'язково поговоримо про це після відбою останньої повітряної тривоги».
Ця відеоробота брала участь у виставці номінантів на премію PinchukArtCentre 2022 року. У трьох частинах твору автор осмислює майбутнє людства у єдності з природою. У його центрі — садовий гном, роль якого змінюється від декоративної до органічної та, зрештою, культурного феномену.
У ще одній позаконкурсній програмі RTM буде показано короткометражний фільм «Центр творчості» режисерського дуету Ніка Томаса та Марти Гринюк. У цьому блоці представлені роботи митців, які працюють саме в Роттердамі. Хоч автори — британець і полька, країною твору вказана саме Україна.
Наразі про стрічку відомо лише те, що вона буде українською мовою та триватиме 18 хвилин. Минулого року інша документальна робота польської режисерки Марти Гринюк «Невагома» також брала участь у програмі RTM — вона розповідала історію української етнографки Христини Буній, яка досліджує культуру гуцулів у контексті радянської диктатури.
53-й Роттердамський міжнародний кінофестиваль відбудеться у Нідерландах із 25 січня до 4 лютого 2024 року.