Українські фахівці відновили резервне живлення на ЗАЕС — МАГАТЕ

Українські фахівці відновили резервне живлення на окупованій Запорізькій АЕС. Лише протягом останнього тижня станція двічі втрачала повний доступ до зовнішнього електропостачання через російські обстріли.

Про це повідомили в МАГАТЕ.

Підключення ЗАЕС до високовольтної лінії було пошкоджене обстрілами окупантів 8-го та 12 жовтня. Станції довелося покладатися на аварійні дизель-генератори для отримання електроенергії, поки лінію не відновлять.

За останні дні було відремонтовано дві резервні лінії електропередач ЗАЕС, які з’єднують її з розподільними пунктами Запорізької теплоелектростанції (ТЕС). 14 жовтня також відновили одну з зовнішніх ліній із напругою 330 кВ.

Український персонал ЗАЕС працює в дуже складних умовах та робить усе можливе, щоб підтримати крихку ситуацію з електропостачанням за межами станції, заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Він назвав відновлення резервного джерела живлення позитивним кроком, навіть попри те, що загальна ситуація з ядерною безпекою залишається нестабільною.

До російської окупації ЗАЕС мала доступ до мережі через чотири високовольтні лінії електропередач, але три з них стали «жертвами бойових дій». Протягом останніх тижнів також були вимкнені резервні ЛЕП, які забезпечують непрямий доступ станції до електромережі.

Гроссі заявив, що на станції також продовжують підготовку до перезапуску блоку №5. Очікується, що робота з перезапуску блоку №6 розпочнеться завтра. Перезапуск займе кілька днів.

Навіщо перезапускати реактори?

Президент «Енергоатому» Петро Котін заявляв, що на ЗАЕС планують перезапустили два реактори через наближення холодів. Їх запустять на зниженій потужності для виробництва пари та тепла для потреб АЕС. Котін пояснював, що за низької температури може бути пошкоджена техніка для забезпечення безпеки. Тож потрібне опалення, яке буде надходити від робочого реактора.

Нагадаємо, уночі проти 11 вересня на Запорізькій АЕС зупинили останній робочий енергоблок №6, який до цього часу живив власні потреби станції. Тож усі блоки АЕС перевели в найбільш безпечний стан — холодний зупин. Зараз електроенергія, необхідна для охолодження реактора та інших важливих функцій безпеки на ЗАЕС, надходить ззовні на станцію від енергосистеми України.