Український фокус Берлінале-2023: кіно та місія

Із 16 до 26 лютого в столиці Німеччини відбудеться 73-й Берлінський міжнародний кінофестиваль. Берлінале традиційно вважають найбільш політично та соціально орієнтованим з-поміж Фестивалі, що належать до групи найпрестижніших у світі. У конкурсі кінофестивалів категорії А можуть брати участь тільки фільми, які раніше не брали участі в інших кінофестиваляхкінофестивалів категорії А, тож цілком логічно, що цьогоріч захід приділяє багато уваги Україні.

У програмах представлена рекордна кількість українських фільмів — шість. Ще два фільми розповідають про російську агресію в Україні. Офіційні кольори 73-го Берлінале — жовтий та синій. Уперше в історії символ фестивалю — ведмідь Берлінале змінює забарвлення з червоного на кольори українського прапора. Також у сувенірній крамниці кінофестивалю зʼявилися магніти у формі ведмедя з петриківським розписом. Символіку створили українські майстри.

На відкритті Берлінале 16 лютого до відвідувачів звернеться Володимир Зеленський. Трансляцію церемонії та промови Президента України можна подивитися на YouTube-каналі фестивалю, захід починається о 20:20 за київським часом.

Засудження російської агресії, але не бойкот російських режисерів

У березні 2022-го команда кінофестивалю висловила підтримку Україні та оголосила, що виключає з участі в заході російські інституції, делегації та осіб, які підтримують політику кремля. А втім, у тій самій заяві йшлося, що Берлінале не має наміру бойкотувати російських кінорежисерів та працівників культури, адже «дуже часто саме в їхніх роботах виражається критика режимів». Попри цю нейтральність, гучних російських прем'єр на фестивалі цьогоріч немає.

На початку лютого Берлінале анонсував додаткові активності на знак солідарності з Україною та Іраном, де тривають протести проти панівного режиму. Йдеться про акції на червоній доріжці та панельні дискусії. Також деякі фільми програми Generation Kplus, призначеної для дітей від шести років, цьогоріч матимуть озвучку українською та арабською мовами на додачу до традиційної для цієї секції німецької озвучки.

Театр на Потсдамській площі у Берліні, де відбудеться 73-й щорічний міжнародний кінофестиваль berlinale.de

Українки в журі

У журі різних програм Берлінале-2023 увійшли дві українки — режисерка Катерина Горностай та програмна директорка Kyiv International Short Film Festival Саша Прокопенко. Катерина Горностай 2021 року отримала «Кришталевого ведмедя» за фільм «Стоп-Земля» в категорії Generation 14plus (кіно про підлітків). У цій самій категорії режисерка тепер доєдналася до складу журі. Олександра Прокопенко, програмна директорка Kyiv International Short Film Festival, судитиме фільми в категорії Teddy Award (фільми на LGBTQ тематику).

Український продакшн на Європейському кіноринку

Вперше українці братимуть участь в одному з найбільших кіноринків Європи — Berlinale Co-Production Market. Продакшн ForeFilms представить фільми та серіали, серед яких проєкти Антоніо Лукіча, Нарімана Алієва, Валентина Васяновича та інших режисерів. У межах заходу відбудеться Пітчинг Одеського міжнародного кінофестивалю: презентують розробки ігрових та документальних фільмів, що шукають фінансування та дистрибуції. Фінансуванню українського кіно також присвятять окрему дискусію.

На Європейському кіноринку функціонуватиме стенд з інформацією про українських виробників та фільми. На ньому буде представлено каталог українських продакшн-компаній (Production Guide of Ukraine) та презентовано можливості співпраці з Україною в галузі кіно. Це вкрай важлива ініціатива, яка в певному сенсі є вирішальною для подальшого розвитку українського кінематографа. Окрім інформаційної підтримки, присутність Українського стенда має допомогти з пошуком партнерів та коштів для виробництва українських фільмів. Раніше знімання ігрових фільмів спонсорувало Держкіно, з початком повномасштабного вторгнення ці витрати скоротили. І якщо документальні стрічки мають непогані шанси залучити гранти на створення,то з художніми ситуація критична.

Володимир Зеленський та Шон Пенн на столичній площі Конституції в Києві president.gov.ua

Фільми про війну росії проти України

Найгучнішою премʼєрою кінофестивалю обіцяє стати документальна стрічка Шона Пенна «Суперсила». Американський режисер почав роботу над фільмом про Володимира Зеленського ще 2021 року. На початку повномасштабного вторгнення Шон Пенн разом із продюсером Аароном Кауфманом був у Києві. «Реальність змусила фільм перетворитися на щось менш комфортне та більш значуще. Берлінський кінофестиваль відбувається рівно за рік після того, як спалахнула війна, і, можливо, показ цього фільму в Берліні має більш актуальне значення, ніж у будь-якому іншому місці»,заявив артдиректор Берлінале Карло Шатріан на пресконференції, присвяченій премʼєрі «Суперсили». На сайті фестивалю події стрічки описуються, як боротьба Давида і Голіафа.

Ще один документальний фільм про вторгнення росії до України — польсько-німецького виробництва. У стрічці «В Україні» режисери показали розбомблені вулиці, фанерні дошки замість вікон, знищені російські танки, вечері в метро — реальність, у якій живуть українці з 24 лютого 2022 року.

Українські стрічки на Берлінале

«Ти мене любиш?», реж. Тоня Ноябрьова

Програма: Panorama

Історія дорослішання, яка розгортається напередодні падіння СРСР. 17-річна Кіра стає свідком розлучення батьків, розпаду однієї країни та народження іншої. Фільм — детальна реконструкція епохи 90-х, однак жодної ностальгії за тим часом у режисерки немає. «Це не радянська милота та морозиво по 15 копійок. Це епоха духоти та безперспективності. Наразі окупанти намагаються нав'язати нам історію про те, що радянський світ — це прекрасно, чудово і нам усім терміново туди потрібно. Але нам туди не потрібно, бо там немає майбутнього», розповідає Тоня Ноябрьова.

Знімання фільму закінчили за три дні до початку повномасштабного вторгнення, а грант на постпродакшн авторка стрічки отримала в Каннах.

«Залізні Метелики», реж. Роман Любий

Програма: Panorama Dokumente

Документальна стрічка-розслідування авіакатастрофи 2014 року в небі над Донеччиною, коли малайзійський літак був збитий ракетою «Бук», контрольованою проросійськими сепаратистами. На місці злочину знайшли фізичні докази: уламки у формі метелика, які характерні для російської ракетної установки.

Створений на межі документальної та ігрових форм, фільм Романа Любого викриває механізми російської гібридної війни та дезінформації в ЗМІ.

«Це побачення», реж. Надія Парфан

Програма: Berlinale Shorts

Перший ігровий фільм режисерки «Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго» та засновниці онлайн-кінотеатру українського кіно «Такфлікс». Це емоційний нарис воєнного Києва, у якому, попри драматичні події, триває життя. 5-хвилинну короткометражку знято одним кадром, головну роль виконала громадська діячка, організаторка руху «Донецьк — це Україна» Діана Берг.

Уривок фільму можна подивитися тут.

«Прокидаючись у тиші», реж. Міла Жлуктенко та Даніел Асаді Фаезі

Програма: Generation Kplus

Одного літнього дня в колишній німецькій казармі діти-біженці з України знаходять фашистську символіку. Атрибути минулого в іграх маленьких героїв переплітаються з геть недитячим реальним досвідом. Короткий метр — копродукція України та Німеччини.

Уривок фільму можна подивитися тут.

«Ми не згаснемо», Аліса Коваленко

Програма: Generation 14plus

Щемкий портрет молодого покоління з прифронтових містечок сходу України. Похмура реальність не здатна зломити героїв і героїнь фільму: підлітки вирішують втілити свою мрію і рушають у подорож до Гімалаїв.

Режисерка Аліса Коваленко працювала над стрічкою з 2019 року, але з початком повномасштабного вторгнення доєдналася до лав Української добровольчої армії, захищала Київщину й Харківщину. Аліса Коваленко служила протягом чотирьох місяців, потім повернулася до роботи над фільмом.

Станиця Луганська, де відбувалися знімання, була захоплена російською армією в лютому 2022 року. Золоте було остаточно захоплено в червні.

Уривок фільму можна подивитися тут.

«Східний фронт», реж. Віталій Манський та Євген Титаренко

Програма: Encounters

Спільна робота російського документаліста українського походження Віталія Манського та українського режисера Євгена Тітаренка. Останній на початку війни у 2014 році фільмував події на фронті, а згодом записався добровольцем до медичного батальйону «Госпітальєри» і став водієм-парамедиком.

Знімання фільму розпочалися 24 лютого 2022 року з першими вибухами. Потім Євген Тітаренко знімав на тих напрямках, де брав участь у медичній евакуації поранених як водій і парамедик, — на Київщині, Харківщині та Херсонщині. Крім війни, сюжет розповідає про долі побратимів Титаренка, їхні сім’ї та товариські стосунки.

Світова прем'єра фільму відбудеться на річницю початку війни — 24 лютого 2023 року.

Уривок фільму можна подивитися тут.