«Укриття просто не відкрили. Люди стукали»: що відомо про загибель людей у Києві?
У ніч проти 1 червня війська рф укотре обстрілювали Київ. Біля замкненого укриття в поліклініці Деснянського району загинули троє людей, зокрема одна дитина. Охоронця медичного закладу затримали, правоохоронці відкрили справу. Зібрали все, що відомо.
Що сталося?
Під час повітряної тривоги вночі люди в Деснянському районі Києва пішли до укриття, яке розташовується в місцевій поліклініці. На відео, яке опублікувало «Суспільне», очевидці кажуть, що укриття виявилося замкненим, люди мусили стояти біля входу. Приблизно через 10 хвилин після оголошення повітряної тривоги уламки впали на дитячу поліклініку, поряд були пошкоджені будинки, дитсадок. Місцеві жителі розповіли hromadske, що вибух був такої сили, що у їхній квартирі «балкон із засувок повискакував».
Біля укриття загинули троє людей, серед яких була дружина Ярослава, який розповів про ситуацію.
«Була тривога, люди бігли в укриття. Укриття просто не відкрили, та й усе. Люди стукали, і в той момент прилетіло», — зазначив він журналістам.
Чоловік розповів, що біля укриття були вони з дружиною та дитиною. Чоловік побіг на інший бік, щоб попросити відповідальних відчинити укриття. У цей момент сталося падіння уламків. Жінка загинула, з дитиною все добре.
Оновлено о 10:59: За даними Офісу генпрокурора, унаслідок нічної ракетної атаки в Києві загинуло троє людей, зокрема дитина. Ще 16 людей, за словами Кличка, травмовано: 9 людей госпіталізували (одна з них — у тяжкому стані), 7 — отримали амбулаторну допомогу. Інформацію щодо постраждалих уточнюють.
У Деснянському районі оголосили траур: приспустили прапори над будівлею райдержадміністрації на знак ушанування загиблих, зазначив очільник райадміністрації Дмитро Ратніков.
Хто відповідальний за укриття?
Міський голова Віталій Кличко наголосив: у кожному районі міста відповідальними за роботу укриттів є керівники установ, де розташовані укриття, і глави районів. Глави РДА відповідальні за доступ і облаштування укриттів, які нанесені на мапу укриттів столиці. Всі рішення щодо дій відповідальних будуть ухвалені невідкладно, зазначив він.
Директор поліклініки № 3 розповів, що працівник нічної зміни відчинив лише центральний вхід до медзакладу, каже голова Деснянської адміністрації Дмитро Ратніков. Відповідно частина мешканців опинилися в укритті, а частина — ні.
Міський голова Кличко зазначив, що слідство встановлює, чи відчиненим було укриття, чи були в ньому люди. Бо, за інформацією рятувальників, після пошкодження поліклініки з неї виводили групу людей.
Місцеві жителі кажуть, що двері до укриття довго не відчиняли. Люди на місці події розповіли «Радіо Свобода», що охоронець поліклініки, укриття якої виявилося замкненим, виправдовувався тим, що в нього хвора нога і він не може швидко ходити.
Представник Департаменту муніципальної безпеки Роман Ткачук зі слів головного лікаря медзакладу каже, що 70-річний охоронець намагався відчинити укриття, але в цей час стався вибух.
Тим часом речниця столичної прокуратури Надія Максимець повідомила, що охоронець мав «візуальні ознаки алкогольного сп’яніння» і його доправили до поліції для з’ясування обставин, а згодом відправили на огляд. За словами жителів сусідніх будинків, за останній місяць охоронець укриття розпивав алкоголь на робочому місці та не відчиняв двері, пише NV.
Утім медичне освідування зрештою не підтвердило ймовірний стан алкогольного сп'яніння охоронця.
Що робить влада?
До поліклініки виїхали фахівці департаменту муніципальної безпеки, прокурори проводили слідчі дії. Очільник МВС Ігор Клименко заявив, що співробітники ДСНС України та Нацполіції регулярно проводитимуть перевірки доступності та стану бомбосховищ у всіх населених пунктах країни.
Кличко доручив главам районів столиці негайно перевірити всі укриття, за роботу яких відповідають голови РДА міста.
А ще міський голова звернувся до Офісу президента та уряду з питанням про відсторонення голови Деснянського району Дмитра Ратнікова від виконання обовʼязків, поки триває слідство. Відстороненим має бути й керівник медзакладу, якого призначала Деснянська РДА, вважає він.
Директор Департаменту муніципальної безпеки КМДА Роман Ткачук заявив, що укриття у Києві тепер мають бути відчинені постійно.
Чи відкрили справу?
Прокуратура відкрила дві справи:
- через обстріл російських окупантів — за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаних з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України);
- через замкнене укриття — за фактом службової недбалості з боку посадових осіб медичного закладу, що призвело до тяжких наслідків (ч. 2 ст. 367 КК України).
Розслідування проводять Служба безпеки України, прокуратура та Нацполіція. Правоохоронці затримали першого заступника голови Деснянської районної держадміністрації, директора медзакладу та його заступника, а також охоронця. Їм готуються підозри.
У межах слідства обшуки провели у двох Департаментах Київської міської держадміністрації, у приміщенні Деснянської РДА та медзакладі, де під час повітряної тривоги людям не надали доступ до укриття.
Більше про атаку
російсько-окупаційні війська в ніч проти 1 червня здійснили чергову атаку на Київ. Командування Повітряних сил ЗСУ повідомило, що 1 червня близько 02:45 російські окупанти випустили 10 балістичних та крилатих ракет типу «Іскандер» із північного напрямку — Брянської області росії.
Силами та засобами протиповітряної оборони Повітряних Сил ЗСУ всі 10 ракет були знищені: сім балістичних ракет «Іскандер-М» та три крилаті ракети «Іскандер-К».
Як зазначає Міноборони, одна ракета «Іскандер-М» коштує до 2 мільйонів доларів, а вартість ракети «Іскандер-К» становить до 1 мільйона доларів. Тобто російські окупанти лише на одну нічну атаку на столицю України викинули приблизно 17 мільйонів доларів.
Текст оновлено 2 червня 2023 року.
Головна редакторка Христина Коціра що два тижні буде ділитися найкращими матеріалами hromadske
Підписатися