Уряд пропонує підвищити ціни на алкоголь. На скільки вони можуть зрости?

Міністерство економіки має намір підвищити мінімальні ціни на алкогольні напої. Вони можуть зрости від 4,8% до 34,2% залежно від виду напою.

Відповідний проєкт постанови Кабінету міністрів оприлюднили для громадського обговорення.

Якщо рішення ухвалять, мінімальна роздрібна ціна 0,5 літра алкогольного напою з умістом спирту в 40% збільшиться на 7,42 грн — з нинішніх 89,4 грн до 96,82 грн.

Так, мінімальні гуртові й роздрібні ціни на алкогольні напої, зокрема на горілку та лікеро-горілчані вироби (ЛГВ), пропонують підвищити на 8,3%, віскі, ром і джин — на 8,4%, коньяк — на 4,8- 8,3%, винну продукцію — на 8,2-34,2%.

Подорожчання алкоголю Мінекономіки пояснює ростом середньої собівартості виробництва 1 літра спирту за період 2018-2021 років на 14,7% — зі 139,82 грн до 160,41 грн.

Відомство уточнює, що зростання мінімальних цін дозволить збільшити прибуток виробників.

У міністерстві також очікують, що зростання мінімальних цін на окремі види алкогольних напоїв призведе до зростання надходжень до державного та місцевого бюджетів на 300 млн грн. А також знизить кількість смертей, що сталися через вживання алкоголю, оскільки зростання цін на 10% веде до зниження на 32% числа випадків таких смертей, переконують в уряді.

Ініціативи депутатів

У липні народні депутати зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт, який забороняє продаж будь-яких видів тютюну та алкоголю у звичайних магазинах. Документ пропонує дозволити їхній продаж лише у спеціалізованих магазинах, де інші товари не продаються. У разі порушення магазини хочуть штрафувати на 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (зараз це 23 790 гривень).

Боротьба з тютюном та алкоголем в Україні

В Україні протидія масовому курінню розпочалася у 2006 році, коли на законодавчому рівні ратифікували Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби з тютюном.

Відтоді парламентарі заборонили рекламу та спонсорство тютюну, куріння в громадських місцях, зобов'язали маркувати тютюнові вироби й розміщувати на них попередження про шкідливість куріння. А ще — збільшили їхнє оподаткування.

Проте виробники тютюнових виробів запропонували споживачам нові продукти, які позиціюються як «менш шкідлива альтернатива традиційним сигаретам» — зокрема електронні сигарети. У грудні 2020 року в Україні заборонили продаж електронних сигарет дітям до 18 років.

Також в Україні є низка правил, які спрямовані на боротьбу з алкоголем. Зокрема, у нас заборонена реклама алкоголю на радіо й телебаченні з 06:00 до 23:00. Крім того, в більшості міст України заборонений продаж алкоголю в нічний час, за винятком спеціалізованих закладів (наприклад барів), які мають відповідну ліцензію.