Уряд схвалив проєкт бюджету на 2023 рік, майже 50% усіх грошей скерують на сектор безпеки та оборони
Кабінет міністрів схвалив 13 вересня проєкт держбюджету України на 2023 рік та передав його до парламенту. Майже 50% усіх грошей планують скерувати на сектор безпеки та оборони.
Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Загалом це понад 1,1 трлн грн. Ці гроші спрямують на зарплати військових, забезпечення армії, ремонти й закупівлі техніки та зброї і ще багато інших важливих для оборони речей, каже глава уряду.
«Бюджет 2023 року — це бюджет для перемоги. Вже зараз ми чесно говоримо суспільству, що рік буде непростим. Війна це дуже дорого. Тому головне завдання — максимально ефективно використовувати кошти, які у нас є», — зазначив прем’єр.
Він додає, що у порівнянні з бюджетом на 2022 рік у 2023-му видатків на безпеку та оборону буде більше ніж у 4 рази.
Що крім оборони?
Другим пріоритетом Шмигаль назвав соціальні програми: пенсії, субсидії, допомога малозабезпеченим родинам, виплати внутрішнім переселенцям, витрати на медицину та освіту.
Загалом цей напрям становитиме ще 35% від усього запропонованого держбюджету — понад 800 млрд грн.
Основні показники
Мінімальна заробітна плата залишиться на рівні грудня 2021 року, тобто 6500 грн. Надходження до держбюджету з власних доходів очікуються на рівні 1,28 трильйона грн, а видатки заплановані на рівні 2,57 трильйона грн. Щомісячний дефіцит бюджету оцінюють у понад 3 млрд доларів.
На чому будуть економити?
За словами прем'єра, усі інші видатки буду скорочуватися. Основна стаття економії — зменшення видатків на органи державної влади на 15,6 млрд грн (зменшують кількість чиновників, урізають зарплати та премії, за винятком силових структур).
Ситуація з економікою України
У травні президент України Володимир Зеленський заявляв, що Україна в умовах війни потребує щомісяця 5-7 мільярдів доларів міжнародної підтримки.
У липні в Нацбанку повідомляли, що з початку повномасштабного російського вторгнення Україна вже отримала від міжнародних партнерів майже 13 мільярдів доларів фінансової допомоги. А в серпні Україна отримала ще 4,7 мільярда доларів допомоги, завдяки чому її міжнародні резерви зросли на 13,6% і тепер становлять 25,4 мільярда доларів.
У Нацбанку кажуть, що поточний обсяг міжнародних резервів дозволить Україні фінансувати імпорт упродовж 4 місяців. Цього достатньо для виконання зобов’язань України та поточних операцій уряду й Національного банку.
Міністерка економіки Юлія Свириденко наприкінці серпня розповідала, що економіка України має стабілізуватися 2023 року. Свириденко сказала, що чинні прогнози щодо валового внутрішнього продукту у 2023-му варіюють від подальшого скорочення на 0,4% до зростання на 15,5% після прогнозованого скорочення на 30-35% цього року.