Уряд США хоче створити «практично захищений від кібератак» інтернет на основі квантових технологій
Міністерство енергетики США представили проєкт створення національного квантового інтернету. На його думку, принципи квантової механіки дозволять зробити передачу інформації більш безпечною, ніж у будь—який інший спосіб.
Про це повідомляє AFP.
«Одне з досягнень квантової передачі полягає в тому, що під час передачі інформації між різними місцями її вкрай складно перехопити. Науковці планують використати цю її властивість для створення мереж, майже повністю захищених від кібератак», — ідеться в повідомленні відомства.
Передусім нова технологія обміну інформації призначається для важливих галузей економіки, як-от банківської справи чи послуг із охорони здоров’я, а також авіаційного зв’язку чи військових технологій.
«Зрештою використання технології квантового мережування в мобільних телефонах може мати значні наслідки на життя людей у всьому світі», — додають у Міненергетики США.
Прототип «квантового інтернету» відомство планує створити протягом найближчих десяти років. Для цього залучать як університети, так і дослідників у відповідній галузі.
Квантова криптографія заснована на принципах поведінки елементарних частинок, у яких неможливо виміряти один з параметрів, при цьому не спотворивши інший.
Якщо електронне повідомлення закодувати з урахуванням цих властивостей і передати через мережу, то будь-яка несанкціонована спроба підключитися і побачити цю інформацію призведе до її зміни. Як наслідок, порушник не зможе прочитати перехоплене повідомлення, а одержувач зможе зрозуміти за кількістю шуму на каналі зв'язку, що піддався атаці зловмисників.
- У листопаді 2016 року в Китаї ввели в експлуатацію найдовшу у світі лінію захищеного квантового зв'язку протяжністю 712 кілометрів. Через рік китайські науковці вперше відправили із Землі на супутник об'єкт шляхом квантової телепортації.
- У лютому 2020 року науковці з Національної лабораторії імені Арґонна міністерства енергетики США й Чиказького університету змогли створити «квантову петлю», яка змогла передавати дані на відстані 83 кілометрів.