Уряд відповів на петицію про передання костелу Святого Миколая в Києві католицькій парафії
Кабінет Міністрів заявив, що планує передати костел Святого Миколая в Києві релігійній громаді Римо—католицької церкви до 1 травня 2024 року. А поки уряд шукає, куди переселити звідти «Будинок музики».
Про це йдеться у відповіді на петицію, яка набрала 25 тисяч голосів.
У Кабміні нагадали, що Міністерство культури та парафія Римо-католицької церкви у Києві ще в листопаді 2021 року підписали меморандум, у якому домовилися про передання пам’ятки в постійне користування релігійній організації. А 3 грудня 2023 року уклали додаткові домовленості про те, що Мінкульт передасть костел до 1 травня 2024-го.
Водночас в уряді зазначили, що закон забороняє виселяти заклади культури з приміщень без надання їм іншого рівноцінного приміщення. Тому Кабмін зараз міркує, куди перемістити державну організацію «Національний будинок органної та камерної музики України», яка розташована в перебудованому під концертний зал приміщенні костелу святого Миколая.
Споруджувати для «Будинку музики» нову будівлю за бюджетні кошти вирішили недоцільним під час воєнного стану через велику вартість. Тому уряд підбирає вже наявне приміщення, у яке може переміститися державна організація. Одним із варіантів розглядають приміщення флігеля Міжнародного центру культури і мистецтв Федерації професійних спілок. Проте на цю будівлю наразі накладені судові арешти.
Зрештою уряд резюмував, що Мінкульт вживатиме всіх необхідних заходів, щоб реалізувати підписаний меморандум, а саме передати пам’ятку в постійне користування католицькій парафії.
Більше про костел Святого Миколая
Споруда розташована в Києві, на вулиці Великій Васильківській, 75. Наразі костел перебуває під управлінням Міністерства культури. Будівля зареєстрована як пам'ятка національного значення.
У вересні 2021 року в костелі сталася пожежа: за висновками ДСНС, причиною займання стала несправна електропроводка, яку балансоутримувач, тобто Національний будинок органної та камерної музики, мав замінити щонайменше 10 років тому. Зокрема, повністю згорів орган.
Про незадовільний стан будівлі релігійна громада говорила й до пожежі, а після займання стан споруди значно погіршився. У січні 2022 року встигли завершити першопланові протиаварійні роботи: вікна закрили поліетиленом, встановили тимчасове освітлення і батареї на стінах.
У парафії стверджують, що після цих робіт стан костелу став ще більш поруйнованим, оскільки на стіни вилили 600 тисяч літрів води, намагаючись у такий спосіб відмити за «німецькою технологією» сажу після пожежі. Ця вода просочилася в нижню частину храму, що значно пришвидшило корозію та появу цвілі на стінах.
Настоятель римо-католицької парафії у столиці Павло Вишковський розповідав «Вечірньому Києву», що релігійна громада готова власними коштами рятувати костел, аби зберегти католицький храм для майбутніх поколінь вірян, а унікальну неоготичну споруду — для всіх містян та гостей столиці.