«Усе одно що надати танк без гармати»: Кулеба про заснування Ради Україна — НАТО без членства в Альянсі
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба порівняв заснування Ради Україна — НАТО з наданням танка без гармати, якщо Україні не визначать конкретних кроків для вступу в Альянс.
Про це він написав у своєму твіттері після телефонної розмови з німецькою колегою Анналеною Бербок.
«Це все одно що надати танк без гармати. Україна потрібна НАТО як союзник, а не просто привілейований партнер», — наголосив він.
Що передувало?
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ на брифінгу 14 червня запропонував зміцнити партнерство між Альянсом та Україною, змінивши формат співпраці з Комісії на Раду.
Він пояснив, що формат Комісії передбачає консультативні зустрічі між Україною і країнами-членами Альянсу.
«Ми не виробляємо рішення, ми не маємо структури: це платформа, щоб консультуватися з партнером», — зазначив Столтенберґ.
Натомість Рада — це орган, який «вироблятиме рішення і матиме глибоку структуру з підкомітетами», додав генсек НАТО. За його словами, 31 союзник і Україна сидітимуть за одним столом на рівних умовах.
Комісія Україна — НАТО
Станом на сьогодні це найвищий орган, який ухвалює рішення про розвиток відносин Україна — НАТО.
Комісію створили 1997 року. У її складі представлено всі країни Альянсу й Україну. Цей орган проводить засідання на регулярній основі на рівні послів і військових представників, а також періодичні зустрічі на рівні міністрів закордонних справ, міністрів оборони й начальників штабів, а іноді — зустрічі глав держав та урядів.
Від самого початку повномасштабного вторгнення росії Україна й НАТО проводять консультації стосовно ситуації у галузі безпеки й підтримки України з боку держав-членів Альянсу.
Вступ України до НАТО
Президент Володимир Зеленський, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук і прем’єр-міністр Денис Шмигаль 30 вересня 2022 року підписали заявку на вступ України до НАТО у пришвидшеному порядку.
Північноатлантичний договір передбачає, що приєднання до НАТО нової країни мають схвалити всі члени Альянсу. Четвертого квітня після тривалих переговорів із Туреччиною 31-ю країною-членом НАТО офіційно стала Фінляндія. Швеція, яка подавала заявку на вступ одночасно з Фінляндією, досі не набула членства через позицію Угорщини й Туреччини.
Станом на початок червня 2023 року членство України в НАТО підтримали 19 країн: Албанія, Бельгія, Болгарія, Канада, Чехія, Данія, Естонія, Німеччина, Франція, Ісландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Польща, Румунія, Норвегія, Велика Британія і США.
Голови парламентських комітетів із закордонних справ цих країн закликають надати на саміті у Вільнюсі в липні цього року чіткий шлях приєднання України до НАТО, а також зрозумілі й сильні гарантії безпеки для України.
Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що в липні головним питанням на черговому саміті НАТО у Вільнюсі буде рух України до членства в Альянсі. Посадовець уважає, що на саміті Альянс має ухвалити політичне рішення, яке або безпосередньо визначить графік вступу України, або зобов’яже представити цей графік до кінця 2023 року.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ підтвердив, що під час липневого саміту у Вільнюсі союзники планують «надіслати дуже чіткий меседж підтримки України».