В Австралії працівникам дозволять ігнорувати дзвінки начальства у позаробочий час
В Австралії готуються на законодавчому рівні закріпити право працівників ігнорувати необґрунтовані дзвінки та повідомлення від своїх начальників у неробочий час без штрафних санкцій. Зате з потенційними штрафами для роботодавців, які забиратимуть особистий час підлеглих.
Про це пишуть Sydney Morning Herald та Reuters.
Австралійські політики погодили так зване право на відключення, яке стане законом, коли досягнуть угоди щодо ширшого пакета змін у трудових відносинах.
Після ухвалення законів працівники зможуть ігнорувати повідомлення начальства у позаробочий час. Керівники все ще можуть, наприклад, надсилати електронні листи підлеглим, коли ті вже відпочивають. А втім, закон забороняє карати працівника, якщо той буде ігнорувати їх. Якщо ж начальник порушить це, працівник має право звернутися зі скаргою до Комісії з чесної праці.
Обґрунтованість повідомлень підлеглим залежатиме від контексту. Наприклад, лікарі «швидкої» або працівники інших сфер, які повинні бути доступними в різний час доби, навряд чи будуть захищені цим законом.
Під час ухвалення рішення також враховуватимуть, як часто керівник контактує з працівником, як із ним зв'язуються, характер їхньої посадової інструкції, оплату праці тощо.
«Якщо ваша посада передбачає роботу з різними частинами бізнесу або з клієнтами у різних часових поясах, то, звісно, це буде частиною вашої звичайної роботи. Коли вас неодноразово просять піднятися серед ночі й зателефонувати у Нью-Йорк, а ви насправді отримуєте мінімальну зарплату, це нерозумно», — сказала сенаторка Барбара Покок.
Якщо роботодавець порушить попередження Комісії припинити тривожити працівника у позаробочий час, його можуть притягнути до відповідальності та виписати штраф. Комісія також матиме повноваження відхилити заявку, якщо вона вважатиме її легковажною або образливою.
А втім, представники Торгово-промислової палати Австралії та Ділової ради Австралії з критикою сприйняли цю ініціативу, оскільки «проблеми слід вирішувати на робочому місці», а це лише «додасть ускладнень та збільшить ризик судового розгляду».
Нагадаємо, схожі закони вже діють у Європі, зокрема у Бельгії, де «право на відключення» мають держслужбовці, та в Португалії.