В ексдепутата-колаборанта знайшли понад 6 тисяч унікальних артефактів з Криму. Вони коштують мільйони доларів

У київському офісі колишнього народного депутата України Валерія Горбатова, який на початку 2000—х років очолював Раду міністрів АР Крим, знайшли тисячі унікальних артефактів — колекція коштує декілька мільйонів доларів. Ймовірно, історичні артефакти викрали з кримських музеїв та купили у «чорних археологів».

Про це повідомляють Офіс Генпрокурора, Генпрокурорка Ірина Венедіктова та Державне бюро розслідувань.

Артефакти знайшли у межах кримінальної справи про фінансування самопроголошеної «ДНР», виведення грошей до росії, а також ведення бізнесу на території окупованого Криму.

Правоохоронці розслідували незаконну діяльність Валерія Горбатова (народного депутата України 3-4 скликань і колишнього голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим) та інших пов'язаних фігурантів. Так, слідчі дізналися, що у Горбатова є реліктові речі та чорні археологічні знахідки.

За оперативними даними, колишній депутат втік із Києва на окуповані території напередодні повномасштабної російської агресії. Правоохоронці провели шість одночасних обшуків, і в одному з київських офісних приміщень Горбатова знайшли понад 6 тисяч одиниць історичних та культурних цінностей. Частина колекції зберігалася в попередньо підготовлених «таємних кімнатах» офісних приміщень.

За словами Венедіктової, правоохоронці виявили наймасштабнішу колекцію старожитностей, частина якої зараз представлена в Музеї історії України.

З-поміж понад 6000 предметів старовини були мечі, шаблі, шоломи, кольчуги, наконечники до стріл та списів, рушниці і карабіни, амфори, нашийні гривні, монети, предмети побуту та посуду.

Залучені до обшуку експерти Національного музею історії України вважають, що історичні артефакти належать до епох від бронзового віку та пізнього середньовіччя. Серед знахідок, зокрема, були скіфські мечі-акінакі, кольчуга 12 сторіччя, шоломи епохи еллінізму та посуд Трипільської культури.

А знайдену колекцію монет фахівці географічно відносять до Південного Причорномор'я часів Херсонеської Держави, Скіфського та Боспорських Царств і міста-держави Ольвії, себто 5-1 ст. до нашої ери.

За даними правоохоронців, частину колекції, ймовірно, викрали з музеїв тимчасово окупованого Криму. Під час обшуку знайшли, зокрема, старовинну книгу «Саркофаги Галії» — вона була експонатом Руського археологічного музею Константинополя, а потім частиною бібліотеки Херсонеського музею в Криму.

За попередніми даними, колекція, яка налічує понад 6 тисяч експонатів, коштує декілька мільйонів доларів. Знайдені артефакти передали на зберігання до Національного музею історії України. Надалі планується призначення судової-мистецтвознавчої експертизи для встановлення культурної цінності об’єктів.

Міністр культури Олександр Ткаченко повідомив, що більшість предметів є унікальною і має виняткове культурне, наукове та мистецьке значення. Вони не представлені в жодному музеї України.

А що за справа Горбатова?

Як зазначає ДБР, Горбатов є колаборантом та тісно зв’язаний із так званим головою анексованого Криму Сергієм Аксьоновим, з яким має спільний бізнес. А дружина Аксьонова надавала йому довіреність на право користування своїм майном.

Окрім цього Горбатов має безпосереднє відношення до діяльності «Горлівської паперової фабрики» та ТОВ «Благодійний Союз (БС)», які працюють на тимчасово окупованій території України, сплачують там податки чим, фактично, фінансують незаконні збройні терористичні угрупування.

Фірми, афільовані з Валерієм Горбатовим, діють також у тимчасово окупованому Криму. Для того, аби не «світитися» особисто, бізнес Горбатова на окупованій частині України зареєстрований на його сина, племінника та інших довірених осіб.

Директор ДБР Олексій Сухачов заявив, що слідчі ДБР зібрали неспростовні докази причетності Горбатова до фінансування дій, направлених на повалення конституційного ладу в Україні, зміни її меж або державного кордону та виправдання агресії проти України.

Наразі триває досудове слідство за Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону Українич. 4 ст. 110-2 та Виправдовування, визнання правомірною чи заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасниківч. 3 ст. 436-2 КК України. Санкція цих статей передбачає покарання до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.