В Ірані за 12 днів протестів загинули 76 людей. Сутички продовжуються

Щонайменше 76 людей загинули за час протестів в Ірані, які попри жорсткі репресії з боку силовиків тривають 12—й вечір поспіль. Вони почалися після смерті іранки Махси Аміні, яку арештувала «поліція моралі» за неправильне носіння хіджабу.

Про це повідомили в Центрі прав людини в Ірані, передає «Радіо Свобода».

Ще 24 вересня влада повідомляла про 41 загиблого. Тепер напівофіційне інформаційне агентство Fars заявляє, що від початку протестів 16 вересня було вбито близько 60 людей. Але група з прав людини в Ірані стверджує, що кількість загиблих сягає щонайменше 76 людей.

Широкомасштабні протести тривали в різних містах, включно з Тегераном, Тебризом і Караджем. У соцмережах публікують сцени сутичок протестувальників із силовиками, але, за словами мітингувальників, через відключення інтернету поширювати відео стає все важче.

Влада заявила, що провела понад 1200 арештів по всій країні, зокрема йдеться про активістів, адвокатів і журналістів. Також серед заарештованих — дочка експрезидента Акбара Хашемі Рафсанджані — за підбурювання до протестів.

Чому іранці протестують?

Протести в Ірані не вщухають від 16 вересня внаслідок того, як іранка Махса Аміні впала в кому і померла після її арешту «поліцією моралі» за неправильне носіння хіджабу.

Поліція повідомила, що в Аміні стався серцевий напад після того, як її доставили у відділок для «виховання». Родичі іранки заперечують, що вона страждала через будь-яке захворювання серця.

Це викликало протести іранців у соцмережах та на вулицях 16 вересня. У мережі поширювалися відео, на яких протестувальники кричали «Смерть диктатору» — ішлося про верховного лідера Ірану Алі Хаменеї. Іранки почали публікувати відео, на яких зрізають волосся та палять хіджаби.

Іранська влада почала обмежувати доступ до інтернету в країні. Активісти кажуть, що влада вдалася до такого кроку, щоб світ не побачив насилля у країні під час протестів.

Відповідно до іранського закону шаріату (ісламського закону), запровадженого після революції 1979 року, жінки зобов’язані покривати волосся та носити довгий, вільний одяг, щоби приховати свою фігуру. Порушникам загрожує публічна догана, штраф або арешт. В Ірані все ще намагаються забезпечити дотримання цього закону.

Також люди вийшли підтримати іранських протестувальників і в інших країнах: акції відбулися у ГреціїТуреччиніІспанії, Канаді, Лівані, Німеччині, США, Італії та інших країнах.