В ООН заявляють, що Великий Бар'єрний риф перебуває у «небезпеці». В Австралії з такими висновками не погоджуються
Стан Великого Бар'єрного рифу погіршився настільки, що він повинен бути внесений до списку об'єктів світової спадщини, які перебувають під загрозою зникнення, кажуть в ООН. У Австралії з цим категорично не погоджуються.
Про небезпеку заявили у Комітеті Світової спадщини Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культуриЮНЕСКО. Водночас в уряді Австралії з такими висновками не погоджуються і планують їх оскаржити, передає CNN.
У Комітеті наголошують, що рушійним фактором до руйнування найбільшого у світі коралового рифу є кліматичні зміни. Там закликали Австралію «терміново» боротися із загрозами, пов'язаними зі зміною клімату.
ЮНЕСКО рекомендувало внести Великий Бар'єрний риф до переліку об’єктів Світової спадщини в небезпеці. Остаточне рішення мають ухвалити на засіданні в липні.
Водночас міністерка навколишнього середовища Австралії Суссан Лей заявила, що уряд «рішуче виступить проти» рекомендації ЮНЕСКО і оскаржить її. Вона стверджує, що країна інвестувала 3 мільярди доларів на захист рифів.
За словами Лей, влада Австралії була приголомшена цим кроком і звинуватила ЮНЕСКО у зміні своєї позиції. Та раніше запевняла, що риф у такий список не внесуть.
«Великий Бар'єрний риф — найкерованіший риф у світі, і цей проєкт рекомендації був складений без безпосереднього вивчення рифу і без останніх даних», — наголошує міністерка.
Що таке Великий Бар'єрний риф?
Великий Бар'єрний риф — найбільша у світі система коралових рифів довжиною понад 2300 кілометрів, розташована в Кораловому морі вздовж східного узбережжя Австралії. У 1981 році ЮНЕСКО додало Великий Бар’єрний риф до переліку об'єктів Світової спадщини.
В останні десятиліття риф зазнав серйозних руйнувань, передусім через зростання температури води, яка вибілювала корали. Науковці зафіксували три масові вибілювання коралів: у 2016, 2017 і в березні 2020 року. Перші два зачепили дві треті рифу; масштаб третього оцінюється й досі.
А чому корали такі важливі?
Корали — це симбіоз двох організмів: безколірних поліпів і водоростей, які забезпечують їм забарвлення і захищають від руйнівної дії сонячного світла, поглинаючи його.
Під дією високої температури водорість зникає. Це позбавляє поліп природного захисту. Теоретично він може його відновити, але на це можуть піти десятки років.
Коралові рифи відіграють важливу роль у морських екосистемах: вони захищають узбережжя від тропічних штормів, є домом для багатьох морських організмів, а також беруть участь у відновленні балансу хімічного складу морської води.