В санаторії на Одещині отруїлися 30 дітей — шістьох із них госпіталізували. В закладі розпочали розслідування
В селищі міського типу Сергіївка Білгород—Дністровського району Одеської області фахівці зареєстрували групове захворювання на гастроентероколіт у дитячому закладі санаторного типу. Там захворіли 30 дітей віком до 15 років.
Про це повідомив Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України. Вони отримали такі дані від Одеського обласного лабораторного центру.
Захворілі діти скаржилися на біль у животі, нудоту, загальну слабкість, блювоту, пронос, підвищення температури тіла в межах 37,5 — 39°С.
Серед захворілих — 17 дітей із перебігом хвороби середньої важкості, шістьох із них госпіталізували й уже виписали. Інші 13 дітей із легким перебігом перебувають в окремому корпусі закладу під наглядом медика.
Що це за хвороба?
Гастроентероколіт — це захворювання, за якого запальні процеси відбуваються одночасно і в шлунку, і в тонкому, і в товстому кишківнику. Хвороба може бути пов’язана з вірусами (і в цьому випадку бути заразною та швидко передаватися), бактеріями або паразитами. Передання може відбуватися за допомогою:
- прямого контакту з хворою людиною;
- харчових продуктів або води, що інфіковані хворою людиною;
- контакту з об’єктами, на яких можуть бути дрібні частинки випорожнень хворих людей.
В санаторії розпочали протиепідемічні заходи та епідеміологічне розслідування. Фахівці взяли проби харчових продуктів на патогенну мікрофлору, проби питної води, змиви з об’єктів зовнішнього середовища.
Також у дитячому закладі провели обстеження працівників харчоблоку та контактних дітей. У санаторії продезінфікували всі приміщення.
Епідрозслідування встановило, що причиною спалаху стало недотримання персоналом санітарно-епідемічного режиму в закладі, а також порушення вимог стосовно ізоляції та госпіталізації хворих дітей на території закладу.
Водночас проведення профілактичних, протиепідемічних заходів, лабораторних досліджень ще продовжується.
Як токсичні речовини потрапляють в організм?
У Порядку надання домедичної допомоги постраждалим в разі підозри на гостре отруєння невідомою речовиною вказано, що потрапити токсична речовина може через:
- шлунково-кишковий тракт: під час їжі або під час контакту отруйних речовин зі слизовою оболонкою рота (ліки, припікальні речовини, мийні засоби, пестициди, гриби, рослини та інші хімічні речовини);
- дихальні шляхи: вдихання отруйних газів, парів та аерозолів (чадний газ, окис азоту, пари хлору, аміаку, клею, барвників, органічних розчинників тощо);
- шкіру та слизові оболонки: потрапляння на шкіру та в очі отруйних речовин у вигляді рідини, аерозолю (розчинники, пестициди тощо);
- ін’єкції: укуси комах, тварин або змій, ін’єкційне введення ліків або наркотичних речовин.
Як виявити гостре отруєння?
Серед ознак потрапляння токсичних речовин в організм виділяють:
- відчуття «піску» або різь в очах, світлобоязнь;
- опіки на губах, язиці або шкірі;
- біль у роті, горлі, грудях або животі, яка посилюється за ковтання та дихання;
- підвищене слиновиділення, нудота, блювота зі специфічним запахом, залишками отруйних речовин, кров’ю;
- порушення дихання: задуха, гучне дихання, зміна тембру голосу, кашель;
- пітливість, діарея;
- незвичайна поведінка постраждалого: збудження, марення тощо;
- м’язові посмикування, судоми, втрата свідомості;
- бліда, малинова або синюшна шкіра.
Якщо ви відчуваєте подібні симптоми, телефонуйте на номер швидкої медичної допомоги — 103.