В Україні цього року видають удвічі більше іпотек, ніж торік. Середня ставка стає меншою

За перші 10 місяців 2021 року українські банки видали 8,7 тисячі іпотечних кредитів на понад 7 мільярдів гривень. У порівнянні з таким же періодом минулого року подвоїлася кількість договорів про іпотеки, а загальна сума виданих коштів зросла у 2,5 рази.

Про це повідомили в Національному банку України.

У жовтні 2021 року банки видали 963 іпотечних кредити на загальну суму 774 мільйони гривень. Про видачу нової іпотеки в звітному місяці проінформували 17 банків.

Нові кредити на купівлю житла на Первинний ринок пропонує квартири у новобудовах, а вторинний – помешкання, де раніше жили інші власникивторинному ринку нерухомості займали ще більшу частку, ніж у вересні: у жовтні вона становила майже 90% від усіх виданих іпотечних кредитів.

В НБУ зауважують, що ринок іпотечного кредитування залишається концентрованим: п’ять найактивніших банків уклали майже 90% нових угод.

Середня сума договору в жовтні зменшилася до 803,9 тисяч грн із 858,1 тисячі грн у вересні. Середньозважена ефективна ставка за іпотечними кредитами становила в жовтні 14,9% на первинному ринку і 13,5% — на вторинному. З початку року ставки знизилися на 2% та на 0,4% відповідно.

Звідки в НБУ такі дані?

Регулятор проводить щомісячні опитування банків про обсяги наданих населенню іпотечних кредитів. Це самооцінка фінустановами власних іпотечних портфелів, тому дані можуть не збігатися з офіційною статистикою, розміщеною на сайті НБУ.

«Відмінності зумовлені насамперед використанням банками управлінської звітності для цілей складання таблиці даних стосовно іпотечних портфелів. Такий підхід точніше показує тип застави за кредитами, а отже, й сутність класифікації кредитів», — пояснили в Нацбанку.

Іпотека від Зеленського

З 1 березня 2021 року в Україні запрацювала програма «Доступна іпотека 7%», яку ініціював президент Володимир Зеленський.

Вона передбачає, що Фонд розвитку підприємництва компенсує «зайві» відсотки. Тобто, якщо ви візьмете іпотеку під 10%, держава компенсує 3%, щоби для вас ставка була 7%.

Від початку запуску в Україні пільгової іпотеки під 7% станом на 1 березня банки підписали загалом 12 кредитних договорів на суму 9,4 млн грн.

Детальніше про те, як працює програма «Доступна іпотека 7%» і як нею можуть скористатися українці, читайте у нашому матеріалі.