В Україні хочуть створити реєстр ухилянтів. Як він працюватиме?
Член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки, представник фракції «Слуга Народу» Федір Веніславський працює над створенням законопроєкту щодо так званого реєстру ухилянтів.
Про це парламентар розповів виданню «Фокус».
У Верховній Раді цей документ ще не зареєстрований — народний депутат доробляє деталі законодавчої ініціативи.
Веніславський каже, що якщо військовозобовʼязаний на вимогу не прийшов до територіального центру комплектування, наприклад, двічі поспіль, то терцентр матиме право оприлюднити його особисті дані — імʼя, прізвище та інші ідентифікаційні ознаки.
Відтак, як уточнив народний депутат, якщо чоловік усе ж таки виконає своє зобов'язання, то інформацію з реєстру вилучать.
«Якщо людина була належним чином, можливо через той же месенджер, поінформована і підтвердила, що отримала виклик до ТЦК, але не зʼявилася, то це означає, що вона свідомо не виконує свій конституційний обовʼязок захищати Батьківщину», — пояснив парламентар.
За словами Веніславського, оприлюднення особистих даних, серед іншого, може виконувати функцію певного суспільного тиску на чоловіка, який ухиляється від прибуття до ТЦК.
Депутати тільки почали працювати над законодавчими ініціативами такого кшталту, пояснює Веніславський. Тому очікувати на оформлення їх у вигляді конкретних законопроєктів можна лише за місяць-два.
Повістки будуть відправляти через месенджери?
Веніславський в етері телемарафону 29 березня розповів, що на рівні комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки «та парламенті загалом» розглядають удосконалення законодавчих підстав для того, щоб ТЦК могли «більш системно і менш конфліктно» вручати повістки за допомогою месенджерів.
«Наприклад, для порівняння, у кримінально-процесуальному та цивільно-процесуальних кодексах вже тривалий час є можливість повідомлення про час судового засідання через різноманітні месенджери в телефоні. Чому так само не екстраполювати цю ситуацію на військовозобов’язаних?» — сказав він.
Парламентар додав, що база телефонних номерів всіх військовозобов’язаних до війни «точно була практично повністю сформована», і «ми зараз можемо щонайменше повідомити, що такому-то громадянину належить прибути до територіального центру».
На запитання ведучих, чи буде повідомлення у месенджері прирівнюватись до паперової повістки, народний депутат зазначив, що у Раді розглядають можливість «усунути ті бюрократичні процедури та змусити військовозобов'язаних все-таки, щоб вони встали на військовий облік, як цього вимагає Конституція і закони України».
Також він додав, що «за аналогією із судом, технічні можливості переконатися, що адресат отримав, йому доставили в месенджер, є».