В Україні розповіли, що робити «мобілізованим» у Криму та на окупованих територіях Донбасу

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим опублікувало пам'ятку, що робити українцям, яких «мобілізують» на окупованих територіях Донбасу й у Криму.

Рекомендації опублікували у Facebook відомства.

Там нагадали, що всі мешканці тимчасово окупованих територій Криму, Донецької та Луганської областей за законодавством України є громадянами України, навіть якщо були змушені взяти паспорт рф. Тож якщо вас змусили вступити до лав збройних сил рф або формувань її бойовиків, ви розглядатиметеся Україною як жертви військових злочинів росії.

Представництво президента України в АРК радить саботувати службу у військах агресора: уникати отримання «повісток», змінити номер телефону або тимчасово припинити його використання, тимчасово змінити місце проживання (і нікому про нього не повідомляти).

Пам'ятка, що робити українцям, яких «мобілізують» окупанти на окупованих територіях Донбасу і в КримуПредставництво Президента України в Автономній Республіці Крим / Facebook

Як відмовитися від «служби»?

Якщо з вами все ж таки вийшли на зв'язок, не відмовляйтеся прямо від виконання «військового обов'язку», а обґрунтуйте причини, чому ви не можете служити. Це, зокрема:

  • непридатність через стан здоров'я;
  • статус сина або рідного брата людини, яка проходила військову службу та загинула;
  • постійний догляд за близькими через стан здоров'я за відсутності інших осіб, які можуть це робити;
  • статус опікуна щодо неповнолітніх сестер або братів;
  • виховання дитини без матері;
  • наявність двох чи більше дітей;
  • навчання на денній формі у навчальних закладах та денно-заочній формі;
  • наявність дитини з інвалідністю до трьох років;
  • наявність дитини та вагітної дружини з терміном вагітності понад 22 тижні;
  • утримання чотирьох та більше дітей віком до 16 років;
  • утримання та виховання без матері одної та більше дітей віком до 16 років;
  • дружина з терміном вагітності понад 22 тижні та утримання трьох дітей віком до 16 років;

Що робити «мобілізованим»?

Щойно ви потрапите на підконтрольну територію України (зустрінетеся з українською армією), за першої ж нагоди здавайтеся в полон і повідомляйте, що ви громадянин України з території Криму, Донецької та Луганської областей (навіть якщо у вас при собі немає підтверджувальних документів). Тоді ви залишитеся для України лише жертвами військового злочину та зможете пізніше безпечно повернутися додому живими.

Не виконуйте незаконних наказів, не стріляйте у мирне населення та цивільні об'єкти. Якщо Ви це зробите, такі дії будуть кваліфіковані як злочини без термінів давності, тож рано чи пізно вам доведеться відповісти перед судом.

Якщо ж ви добровільно приєднуєтеся до збройних сил рф і берете участь у війні з Україною, така участь розглядатиметься як злочин за національним законодавством України ㅡ до 15 років позбавлення волі. Якщо ви займаєте командну посаду, будьте готові відповідати у Міжнародному кримінальному суді.