В Україні створили відкриту базу даних іноземних компонентів у зброї

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) запустило відкриту базу даних іноземних компонентів у зброї.

Про це йдеться на сайті НАЗК.

Ця база вже налічує понад 2000 компонентів, які використовуються росією та Іраном у різного роду Безпілотний літальний апаратБПЛА, ракетах, системах радіоелектронної боротьби та багатьох інших видах озброєння і військової техніки.

В агентстві наголосили, що це перша така база у світі. Вона розміщена на порталі «Війна і санкції» та містить інформацію про назву і тип технічного компонента, його характеристику, дані про виробника і країну походження, а також озброєння, де цей компонент використовується.

Зараз у базі зібрана інформація про іноземні компоненти, знайдені в російському та іранському озброєнні, що використовується рф протягом повномасштабного вторгнення проти України.

У НАЗК сподіваються, що база даних допоможе журналістам-розслідувачам та іноземним посадовцям зібрати достатню кількість доказів і дослідити ланцюги постачання технологій, щоби притягнути співучасників війни до відповідальності.

В агентстві пообіцяли, що база буде регулярно оновлюватися й удосконалюватися. Так, згодом планують додати можливість підписки на оновлення переліку: щоразу, коли НАЗК додаватиме новий компонент, підписники отримуватимуть сповіщення про це.

Інші проєкти НАЗК

Улітку 2022 року НАЗК запровадило список «Міжнародні спонсори війни». До нього потрапляють компанії, які співпрацюють з росією. Станом на листопад у цій базі було 30 компаній.

У НАЗК перелік називають «потужним репутаційним інструментом для досягнення доброчесності». Одним із «важелів тиску» платформи є співпраця з базою даних World-Check, що використовується банками та страховими компаніями для оцінки ризиків. Саме тому для світових компаній перебування у переліку завдає більше шкоди, ніж вигоди, які вони отримують від продовження бізнесу в росії.

Згодом НАЗК почало збирати інформацію про спортсменів, спортивні федерації, асоціації, клуби, спортивних спонсорів із різних країн, які прямо чи опосередковано підтримують росію.

Крім того, агентство склало список іноземців у менеджменті російських компаній, а також запустило базу творів мистецтва, які купують або продають підсанкційні росіяни.